Met de restauratie van het voormalige Schoter Rechthuis aan de Vergierderweg 52, werd recht gedaan aan de wens om een laatste stukje historie van het oude Schoten te bewaren en weer een ge meenschapsfunctie te geven. De verschijning van dit eenvoudige gebouwtje is een verrassende onderbreking in de niet met veel schoonheid begiftigde woningbouw van de omringende buurt. Drie forse oude bomen houden beschermend de wacht en herin neren aan de landelijke omgeving die hier vroeger was. Over de geschiedenis van dit plekje grond is reeds geschreven in het jaar boek 1968. Een archeologisch onderzoek bracht toen bewonmgs- sporen aan het licht van vele eeuwen geleden, alsmede enige stuk ken fundering van een in 1392 gebouwde kapel. Het rechter ge deelte van de thans aanwezige voorgevel blijkt te zijn opgetrokken op de fundering van de westmuur van dit kerkje. De aansluitende zijgevel bestaat ten dele uit „kloostermoppen", die eertijds bij het slopen van de middeleeuwse kapel beschikbaar kwamen. In zijn huidige gedaante is het gebouwtje in hoofdzaak van 19e eeuwse makelij. De vermoedelijk uit de 18e eeuw daterende klokkestoel kan als het meest opmerkelijke onderdeel worden beschouwd. Dit getimmerte is nu niet meer authentiek, want de slechte staat maakte vernieuwing noodzakelijk. Een viertal aangetroffen pen- gaten gaf het vermoeden dat de stijlen met dwarsregels verbonden zijn geweest. Dit was aanleiding tot het aanbrengen van een met enkele beschikbare balusters versierd hekje. Het m 1741 gegoten klokje werd teruggevonden in de Jan Pieterszoon Coenschool en is weer op zijn oude plaats boven het rechthuis aangebracht. Het zal vroeger vele malen hebben dienst gedaan als luidklok bij be grafenissen, want het terrein rond het rechthuis fungeerde als be graafplaats van het dorpje. Aan dit gebruik kwam in 1917 een einde. Enkele overgebleven grafstenen zijn neergelegd op de bin nenplaats van de nieuwe aanbouwen. Tot de merkwaardigste be hoort een als grafsteen gebruikte hardstenen stoeppaal, waarin enige ingebeitelde initialen en het jaartal 1746. De soberheid van deze stenen lijkt een afspiegeling te zijn van de geringe welvaart waarin de mensen in deze buurt hebben verkeerd. De begraaf plaats is geslecht alvorens met de nieuwbouw achter het rechthuis begonnen werd. Deze nieuwbouw bevat een uitleenzaal voor de 223

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 225