bibliotheek en een zaal voor jeugdwerk. Door de toegevoegde bouwmassa zo laag mogelijk te houden is het oude rechthuis visueel het belangrijkste element gebleven. De naam luidt nu Bibliotheek Oud-Schoten, zoals te lezen valt op het tegen de voorgevel aan gebrachte bord. De officiële ingebruikneming vond plaats op 15 oktober 1971, bij welke gelegenheid tevens het 375-jarig bestaan van de stadsbibliotheek werd herdacht. De aanblik die het complex nu biedt, zal niemand meer doen verzuchten dat het gebouw beter gesloopt had kunnen worden. Gelukkig is het de dieptepunten van zijn bestaan te boven geko men. De teruggang in waardigheid begon eigenlijk omstreeks 1907, toen de vroede vaderen van Schoten verhuisden naar een nieuw raadhuis aan de Schoterweg en het rechthuis als zodanig had afge daan. De degradatie werd vooral goed merkbaar bij de verschij ning van een aantal op verhuring wachtende bakfietsen, die de broodwinning vormden van een van de laatste bewoners en een demonstratie waren van de rechteloosheid waaraan een rechthuis kan zijn overgeleverd. Een samenraapsel van primitieve aanbou wen en schuren completeerde het beeld van een behuizing waar van onaanzienlijkheid nog het enige kenmerk was. Het zijn dik wijls dit soort verschijnselen die de ondergang van een monument tengevolge kunnen hebben. Een pleidooi tot behoud lijkt dan weinig overtuigend meer te zijn. Des te groter is de voldoening als het toch weer gelukt is en een bezonken inzicht het heeft gewon nen van de neiging tot radicale beslissingen. Een eveneens buiten de oude grenzen van Haarlem gelegen pand is de woning Rollandspad 2, voorheen behorend tot het grond gebied van Bloemendaal. Het is nog niet gebleken of wij in dit huisje een overblijfsel moeten zien van het Huis Rolland of dat het heeft toebehoord aan het nog bestaande Schoonoord. Het per ceel is eigendom van de gemeente Haarlem en werd voor onge veer vier gulden per week verhuurd aan de kunstschilder Rober, die er sedert 1934 woonde en er zijn atelier had. Na zijn overlijden in 1969 deed de mogelijkheid zich voor tot het uitvoeren van enige verbeteringen. In juni 1971 kon daaraan worden begonnen en na de gereedkoming werd de woning betrokken door de kunstschilder 226

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 228