veilige ruimte van een archiefkast. De twee kamers van de regen ten en de regentessen moesten hun roerende schoonheid voor lopig afstaan aan de zolders van het Frans Halsmuseum. Zij staan gelaten af te wachten of de regenten er weer terug zullen keren, al is het maar in de vorm van geschilderde conterfeitsels. De huizen Groot Heiligland 19 en Klein Heiligland 43 kwamen in het begin van het jaar voor bewoning gereed. Over deze restau raties werd reeds in het jaarboek 1970 een en ander medegedeeld. Van laatstgenoemd monument is de voorgevel in de oude en de nieuwe toestand bij dit overzicht afgebeeld. Uit een vergelijking blijkt dat de enige verandering bestaat uit het inkorten van e raamkozijnen op de verdieping en het aanpassen van de indeling van de ramen aan die van de beganegrond. Vooral bij dit pand moet men niet volstaan met het bekijken van de gevel want het inwendige is eigenlijk nog veel meer de aandacht waard De an- tieke inrichting draagt daar in niet geringe mate toe bij. Het huis lijkt nu een heel wat betere bestemming te hebben dan ooit te voren De netheid straalt er althans duidelijker van af dan ten tijde van de kunstschilder H. F. Boot en diens medebewoner, de sloper H. Smalbil. Vermeld kan nog worden dat in 1971 werkzaamheden van con serverende aard werden uitgevoerd aan het Frans Loenenhofje, het Hofje In Den Groenen Tuin, het Hofje van Nobleten de panden Zijlstraat 79, Grote Houtstraat 146, Ged. Oude Gracht 91-9 Bakenessergracht 31-35, Bakenessergracht 72 en Kerkstraat 20 Zo goed als gereed kwam de restauratie van de panden Groot Heiligland 38 en Zijlstraat 97. Van het laatstgenoemde is alleen de gevel onderhanden genomen. In Spaarndam bleven de activi teiten beperkt tot de voltooiing van het Haarlemmer Sluisje en de vernieuwing van de voorgevel van het woonhuis Westkolk 30 In uitvoering bleven de in 1971 begonnen restauraties van de panden Nieuwe Gracht 17, Donkere Spaarne 56 en Begijnhof 20 De be langrijkste van deze monumenten zullen nader worden beschre ven in het jaarboek 1972. Daarin kan ook een verhandeling wor den verwacht over de Bakenessertoren, die zijn in plastic verborgen 229

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 231