Uit de aangetroffen scherven blijkt dat de z.g. „vedelaarspot", welke zich fragmentarisch in het Fries museum te Leeuwarden bevindt, afkomstig moet zijn geweest van onze Haarlemse oven. Behalve scherven van een fraai geboetseerde Haarlemse vede laarspot (in biscuit) werden ook scherven gevonden (eveneens in biscuit) van een identieke prachtig versierde kan, die grotendeels kan worden gerestaureerd. Door de Werkkamer voor Palestijnse Oudheidkunde van de Uni versiteit te Leiden werd een fabricage-technisch onderzoek inge steld naar de gevonden ovenscherven. De resultaten hiervan zul len t.z.t. worden gepubliceerd. Voorlopig kon worden vastgesteld dat het materiaal uit deze oven (tussen de 12e en 14e eeuw) op technisch zeer goed niveau heeft gestaan en gestoeld moet zijn geweest op de vaardigheid van meerdere generaties pottenbakkers. Wij hopen dit onderzoek bij C. A. in de loop van 1972 af te sluiten. Een woord van bijzondere dank zijn wij verschuldigd aan de directie van C. A. Nederland en haar bouwafdeling te Am sterdam voor de grote en voortdurende medewerking die wij heb ben ondervonden. Het is daardoor mogelijk geworden dat het van historische betekenis zijnde feit van het bestaan van een zo vroege Haarlemse oven, aan het licht is gekomen vóór dat de sporen ter plaatse door nieuwbouw zouden zijn vernietigd. Dit is een gelukkig voorbeeld van het juiste samenspel tussen het he den en (het onderzoek van) het verleden. Verkenningen buiten de gemeentegrenzen. Gedurende een drietal weken in augustus/september 1971 wer den in de Haarlemmermeer door een aantal van onze leden niet minder dan 150 boringen verricht tot een diepte van 2 meter naar de plaats waar volgens mondelinge mededelingen een oud scheepswrak zou liggen. Dit onderzoek leverde geen enkel resul taat op. Veldgroep Haarlem A.W.N. J. Schimmer 234

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 236