Aan het einde van 1970, begin 1971 zijn er in Velsen weer inte ressante vondsten uit de romeinse tijd aan het licht gekomen. De werkgroep kon, geholpen door de werkgroep Hoogovens, een klein deel van de „romeinse laag" onderzoeken, die over een groot oppervlak ten oosten van Velsen ca. 3 meter onder de wei landen ligt. Evenals in 1964, toen in de nabijheid enkele opgravingsputten konden worden onderzocht, kwamen ook hier weer talrijke za ken te voorschijn, die zo kenmerkend zijn voor de omgeving van een romeinse legerplaats. Het zou ondoenlijk zijn een opsom ming te geven van de geborgen vondsten, want na afloop van de opgravingscampagne stonden in de oude raadzaal van Velsen kistjes geheel of gedeeltelijk gevuld met keramiek, brons, glas, ijzer, leer, bot, natuursteen enz., ja zelfs stukjes steenkool. Tot de bijzondere vondsten behoren o.m. een houten schaaf en een bronzen randstuk van een dolkfoudraal, dat van een rehe is voorzien. Het stelt een jachttafereel voor, waarbij in een eiken- bos een everzwijn door 2 honden wordt aangevallen. De bijbeho rende benen punt van dit foudraal werd ook gevonden. De tentoonstelling „Velsens praehistorisch verleden", die een beeld gaf van de vondsten en waarnemingen, gedaan in 1969 bij de verbreding van het Noordzeekanaal (zie jaarboek 1969 Haer- lem), werd gedurende de zomermaanden opgesteld en trok totaal ca. 5000 bezoekers, waaronder vele klassen van middelbare scho- len. In verband met voorgenomen onderzoekingen in 1972 naar bronstijd-bewoningslagen, werd in de noordelijke moestuin van Beeckesteijn" naar een strandwal gezocht, die echter niet wer gevonden. Wel kwamen de fundaties te voorschijn van een lang gerekt rechthoekig XVII-eeuws gebouw ten oosten van de moes tuin. Een brede hardstenen drempel met sponningen voor 2 hek ken of deuren kwam te voorschijn en vertoonde inslijtingen van wagenwielen. Het doel van dit gebouw, dat op een XVIII-eeuwse kaart staat aangegeven is h.w. het onderbrengen van gereedschap voor gebruik in de moestuinen en op de akkers. Bij het graven van een sloot in het oostelijk terreingedeelte van 235

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 237