den en heett met stad en streek tot het einde van zijn levens dagen intensief meegeleefd. Hij heeft er zich waarlijk thuis ge voeld. Zijn levensweg naar Haarlem en naar het ambt van Commissa ris der Koningin is wel eens getekend als langs lijnen van geleide lijkheid. Met deze kenschets wordt het avontuurlijke in deze loop baan onderschat. Er zijn in Dr. Prinsen's loopbaan wendingen geweest, die blijk gaven van grote moed bij het nemen van be slissingen, van het aangaan van waagstukken, die slechts met veel inzicht, beleid en beheersing van vele factoren tot een goed einde konden worden gebracht. Dr. Prinsen vond zijn leerschool bij de belastingdienst. Hij was een gezaghebbend ambtenaar en een gewaardeerde docent. Maar vooral was hij wetenschapsbeoefenaar, die in publicaties en an notaties op de jurisprudentie baanbrekend werk deed. Hij vond naast zijn ambtelijke en publicistische werk tijd voor zijn juridische studie en zijn promotie. In 1939 werd Dr. Prinsen door het Ministerie van Financiën „uitgeleend" aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken in de unieke functie van Raad-Fiscaal. Zijn taak was aanvankelijk een nieuwe financiële verhouding te ontwerpen tussen Rijk en ge meenten. Hij wist zich evenwel gedurende de bezettingsjaren een zodanige vertrouwenspositie te verwerven, dat hij na de bevrij ding de aangewezen man was voor Secretaris-Generaal. Daar naast werd hij de secretaris van de Ministerraad, secretaris van de Ronde Tafel-Conferentie en Secretaris-Generaal van de Ne derlands-Indonesische Unie. Kortom, Dr. Prinsen had de hoog ste ambtelijke functie bereikt en was een van de top-adviseurs van de Regering. Zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de Randstad provincie Noord-Holland moet voor hem betekend hebben, dat hij van top-adviseur zelfstandig bestuurder werd. Ik druk het met opzet aldus uit, omdat onder de oude Provinciewet het ambt van Commissaris der Koningin meer dan thans het hoogste ambtelijke toezicht door het centrale gezag op de provincie inhield. Dat het anders geworden is komt vooral door de arbeid van Dr. Prinsen als voorzitter van de Commissie, die de nieuwe Provin- 21

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 23