DE STICHTING „DIOGENES HAARLEM" IN 1971 De Stichting „Diogenes Haarlem", die zich verheugen mag in de daadwerkelijke steun en belangstelling van de „Vereniging Haer- lem", heeft in 1971 veel kunnen bereiken. In het begin van dat jaar kwam de restauratie gereed van het eerste door haar aangekochte pand, Groot Heiligland 19, en konden de drie appartementen, waarin het vroegere pakhuis is onderverdeeld, door de huurders betrokken worden. Met medewerking van de bewoners werd in Mei een „Open Huis" gehouden voor allen, die tot dit resultaat hadden bijgedra gen, w.o. de vele contribuanten der Stichting. De belangstelling van de kant van de Gemeente, van Provinciale autoriteiten, van Rijksmonumentenzorg en van particulieren was groot, en velen waren bijzonder verrast om te zien, hoe comfortabel het wonen in een 17e-eeuws huis in het hart van de oude stad kan zijn. Wethouder Van Liemt sprak onder meer de hoop uit, dat na deze eersteling nog vele zouden volgen. Deze verwachting werd gerealiseerd door de aankoop van het eveneens 17e-eeuwse pandje Donkere Begijnhof 8, beter bekend als „Goutsmitscamer". Tot 1798 n.l. was in dit huisje het Goud- smidsgilde gevestigd, dat tezamen met het Lucasgilde een altaar had in de Grote Kerk. In de 14e eeuw was dit Goudsmidsgilde opgericht door de bekende Begijnenpastoor Hugo Goudsmid, de stichter van het klooster der reguliere kanunnikken van St. Augustinus. In de voorgevel van het huisje is duidelijk de afbeelding te zien van een goudsmidsbeker, het attribuut van schutspatroon St. Eloy, met als onderschrift: „dit is de Goutsmitscamer". Het bestuur van de Armenparochie St. Joseph, die het in bezit had, wilde in deze oudste buurt van de stad, waar ook het oudste beroep ter wereld wordt uitgeoefend, graag de garantie van een verantwoorde restauratie en een goede bewoning. En zo werd dit historische pandje eigendom van onze Stichting. Voorts konden van de Gemeente twee woonhuisjes aan het Groot 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 241