Heiligland worden aangekocht, die evenals nr. 19 tot het bezit van de heer Reckman hadden behoord. Door het bewoonbaar maken van deze bouwvallen zullen de Heiliglanden weer aan merkelijk in aanzien stijgen. De vijfde aankoop van de Stichting is het monumentale, vroeg 16e-eeuwse pand Donkere Spaarne 56. Het komt reeds voor in een belastingregister van de 10e penning uit 1543, waarin als 2e en 3e huis vanaf de Bakenessergracht beschreven worden: „thuys me te brouwerij, bewoond by Kuygh van Eyck, proprieta- rius; de huysing en brouwerij, bewoond en beseten by Joost Jan Eeffszoon, tsamen getaxeerd op 25 Karolusgulden". Een jaar later wordt het in een transport vermeld als: „zekere vermaarde en treffelijke brouwerij, mouterij en alle hui zingen daartoe behoorende, genaamd ,de Vos', met alle gereed schappen enz., gelegen aan het Spaarne bij de Wildemansbrug, belend ten oosten burgemeester Pieter Jacobsz. Olycan, ten wes ten Jan Arentsz. Van Veen, ten noorden Hendrick Ydes, schoen maker, en Loth Schout, brouwer in ,ln de Twee Starren'." In November 1764 wordt het als volgt beschreven: „Een groot, schoon, sterk en weldoortimmerd huis en erf, voor zien van een voorhuis, zijkamer met haardstede, binnenkamer met haard- en bedstede, portaal met vele gemakken, keuken- of ach terkamer, plaats en een extra grote kelder. Boven: twee voor kamers, overloop, achterkamer, kleerzolder en vliering, gelegen achter Wed. De Vries, welke haar voorhuis eertijds enigszins is vergroot tot onder dezen huize, wat de koper zal moeten ge dogen, gelijk Juffrouw De Vries zal moeten gedogen, dat de waterloop van dit huis door het gewezen wagenhuis achter ter zijde van het voorschreven huis zal blijven bestaan". Verdere bewoners waren o.a. Leendert Daams, Pieter Kuyper, Simon Pierre Coule, H. J. E. Mulder, Maria Jacoba Becker, Ja cobus Abels (kunstschilder), Jan Carel Baak (kapitein-luitenant ter zee), Jan Houtkamp (tapper) en A. J. Duymaer van Twist, die omstreeks 1900 eigenaar was van „wijk I, 602" zoals de situering toen genoemd werd. Gedurende lange jaren werd het als pakhuis gebruikt, vele jaren 240

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 242