tekende en schilderde zelf (tijdgenote van Breitner). Zij stimuleer de de jonge Leen tot schilderen en het bezoeken aan musea. Al gauw (1938) ging zijn liefste wens in vervulling: bij de Larense schilder Sip van der Schaar mocht hij werken aan de Palestina- diorama's, die jarenlang in een der panden aan de Schotersingel in Haarlem geëxposeerd waren en die zich nu in Amsterdam bevin den. Daarna komt hij als leerling bij Henri Frédéric Boot, de fascinerende Haarlemse kunstenaar aan wie talrijke jonge talen ten zoveel te danken hebben. Boots invloed op zijn leerlingen is onuitwisbaar geweest (zie jaarboek 1963). Een uitspraak van Spierenburg: „Boot, daar kan je niet onderuit". Op 20-jarige leeftijd vestigt Leen Spierenburg zich zelfstandig als illustrator en kunstschilder. Hij illustreert jongensboeken, voert opdrachten uit voor de K.L.M. en maakt illustraties bij verhalen in de bladen Cri, Katholieke Illustratie en Panorama. Tot zijn dood toe werkt hij aan het weekblad Panorama mee. Een maand voor zijn overlijden bevat dit blad (Panorama 2-8 jan. '71) nog een aangrijpende illustratie bij het verhaal „Saul, de eerste koning van Israël". Ook werkt hij voor de Geïllustreerde Pers. Uit veel van zijn werk spreekt zijn sociale bewogenheid: de mens treedt op de voorgrond. Spierenburg zocht graag contact met mensen. Hij voelde zich even gemakkelijk thuis tussen „officiële" personen als tussen ruwe marktkooplieden of eenvoudige boerenarbeiders. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Leen actief deelnam aan allerlei werk dat in het belang van de gemeenschap verricht werd. Hij leefde in Spaarndam niet in een ivoren toren waar hij zijn kunst koesterde, verre van dat. Lange tijd trad hij op als regisseur van de Spaarndamse toneel groep „Die Spaerne Ghesellen". Hij was mede-initiatiefnemer bij de oprichting van de Haarlemse sociëteit Teisterband. Bovendien: hij was sportman in hart en nieren, een facet dat bij weinig kun stenaars aan de dag treedt. Meer dan 25 jaar voetbalde Leen in de Heemsteedse club VEW (Volhard en Werk). Zijn kennis van het voetbalspel leidde er toe, dat de bondscoach Georg Kessler hem benaderde om zijn boekje (uitgegeven onder de auspiciën van de K.N.V.B.), dat over de techniek van het voetbalspel gaat van illustraties te voorzien. Leen maakte 78 technisch verant- 27

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 29