eerste periode van zijn zelfstandig werken als architect, ontston den karakteristieke, ietwat archaïserende, maar ook nu nog bij zondei te waarderen bouwwerken, waaronder het R.K. kerkje te Middenmeer (Wieringen) een eerste plaats inneemt. Ook het „Gasthuishofje" te Zandvoort deed verwachten dat hij in deze richting zou doorgaan. Maar zijn krachtige persoonlijkheid wees hem andere wegen. Hoewel hij enkele landhuizen en villa's te bouwen kreeg, werd het zwaartepunt van zijn werken, de woning bouw, en na de oorlog '40-'45 nam zijn aandeel hieraan een grote vlucht. Een geweldig aantal goede woningcomplexen kwam, met een be trekkelijk klein, maar voortreffelijk geleid bureau, onder zijn leiding tot stand. Hij ontplooide een enorme werkkracht. In Haarlem, Beverwijk, Bennebroek, Bloemendaal, Zandvoort en vooral in Heemstede, dragen hele wijken zijn stempel. Daartussendoor realiseerde hij ook nog andere werken als scho len, stichtingen, enz., waarbij vooral het postkantoor te Zand voort als architectuur van voorname allure genoemd moet wor den. Midden in zijn arbeid die hem zo boeide en lief was, is hij plotse ling verscheiden zonder een duidelijke opvolging te hebben ge realiseerd. Dit lag ook min of meer in zijn aard. Zoals hij het deed was het goed, niemand kon het beter. Het moest zó gebeuren anders deugde het niet. Dit waren ook zijn kwaliteiten. Ook als lid van welstandscommisie's in vele gemeen ten, bezat hij een visie die, (het nieuwe een warm hart toedra gend en vrijwel onmiddellijk de zwakke punten signalerend) hoe persoonlijk ook, niet krenkend bedoeld was en het peil van de plannen zonder meer ten goede kwam. Architect Stevens was een markante persoonlijkheid, ook in zijn uiterlijk, en door zijn geprononceerde duidelijke visie en menin gen kon hij afstoten, onbedoeld moeilijk zijn, maar tegenover ge lijkgezinden charmant, soms veroverend en toch eigenlijk intro vert. Zo zal hij in zijn werk, dat voor hem alles was, blijven voort leven. H. W. van Kempen 33

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 35