deren de dienstwoning, gelegen aan 't Pand, naast het voormalige ontvan gerskantoor. Onder de historische titel van „pandbewaarder" bleef hij van toen af, tot aan zijn pensionering in 1968, belast met het toezicht op het onderhoud van het gehele stadhuiscomplex, zoals dat be grensd wordt door Grote Markt, Zijlstraat, Prinsenhof en Jaco- bijnestraat. In die funktie was zijn op het eerste gezicht wat stugge en geslo ten persoonlijkheid niet alleen bekend bij de honderden stadhuis ambtenaren, die hij heeft zien komen en gaan, maar ook in wijde kring daarbuiten. Zijn ambt van „bewaarder" van het stadhuis complex, dat het hart van Haarlem vormt, heeft hij ten volle waar gemaakt. Wonende met zijn gezin in 't Pand heeft hij gedu rende 37 jaar van 's-morgens zeer vroeg tot 's-avonds laat, na aflooo van de laatste vergadering, de historische gebouwen fi guurlijk en letterlijk „bewaard" tegen indringers, brand, (hoeveel kachels waren er niet?!), diefstal, beschadiging en ontsiering. Want deze stille werker had zijn hart met een grote liefde „ver pand" aan het hem toevertrouwde stadsbezit. Er kon geen onderhouds-, herstel- of vernieuwingswerkzaamheid zijn of hij stond er bovenop. Door deze zorg èn belangstelling kende hij al de oude fundamenten, muren en balken, met al wat daar onder of achter verborgen zat, als geen ander. Wijlen de restauratie-architekt C. W. Royaards deed bij zijn bouwkundige onderzoekingen daarom vaak en graag een beroep op deze ken nis. „Dat moeten we eens aan Van Beem vragen klonk dan zijn roep en die roep bleef maar zelden onbeantwoord. Maar ook op andere, meer naar buiten sprekende wijze heeft de heer Van Beem Haarlem en de Haarlemmers aan zich verplicht. Als verdienstelijk amateur-fotograaf maakte hij, samen met zijn vrouw honderden foto's en dia's van het in- en uitwendige van het gebouw ten behoeve van de kunsthistorische dokumentatie. Gezamenlijk hebben wij deze dia's, in telkens andere samenstel ling, meer dan honderd maal voor allerlei gezelschappen in en buiten Haarlem vertoond. Van Beem bediende daarbij niet alleen op onnavolgbare wijze gelijktijdig beide projektoren ter illustratie van een steeds wisselend betoog, maar bovendien wist hij daarbij 41

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 43