Haarlem van lang geleden, toen ieder iedereen nog kende en er enkele woordvoerders waren, die de algemene denkbeelden de verfijnde vorm gaven." Het Jaarboek Haerlem zal zijn veelzijdigheid alleen aan déze kant belichten. Ik weet uit eigen ervaring, dat hij het Jaarboek altijd graag las, het was een van de weinige publicaties waarnaar hij uitzag. Een boek dat hij bij voorkeur las bij open haardvuur, binnen de lampkring der genoegelijkheid. Want deze nationale figuur, die in zijn laatste jaren door zijn televisiewerk bovendien een bereisde Roel was geworden, in aller heren landen, hield juist van provincialisme in de goede zin van het woord. Als hij over onze stad schreef, dan, om zo te zeggen, doopte hij zijn pen in de Haarlemmer Olie. Net als Caesar, was hij liever de eerste in zijn dorp, dan de tweede in Rome. Bij het enorme leger van zijn lezers heeft hij het typisch Haarlemse tot een begrip gemaakt. In zijn talrijke boeken verspreid, kan men allerlei hoekjes en trekjes van onze stad terugvinden, in meesterlijke proza-miniaturen. Want als het om Haarlem ging gebruikte hij een kleine, maar scherpe lens. Het mag wel een speling van het lot heten dat juist deze oer- Haarlemmer niet in Haarlem geboren werd. Dat was in den Haag, op 2 maart 1913, als zoon van de bekende katholieke politicus Mr. J. B. Bomans, die later wethouder van Haarlem was. Nog in een van zijn laatste boeken: „De Man met de Witte Das", heeft de zoon een portret van zijn vader geschetst. Toen Godfried een half jaar oud was verhuisde het gezin naar Haarlem. Hij woonde achtereenvolgens op de Parklaan, waar hij zijn kinderjaren doorbracht, en daarna op het huis „Boshof" bij de Mariastichting. Toen dit huis in de loop van het vorige jaar werd afgebroken, liet hij de naamsteen daarvan in zijn villa te Bloemendaal aanbrengen. In 1933 verhuisde de familie Bomans naar het buitengoed Berkenrode, aan de Herenweg. Toen zijn vader daar stierf (in 1941) woonde Godfried een paar jaar als student in Nijmegen. Teruggekeerd in Haarlem betrok hij, (toen nog vrijgezel) een huis aan de Zonnelaan, aan de rand van de Hout, die hem dagelijks aan de tijd van zijn geliefde Camera Obscura herinnerde. Het was een volkomen leeg huis en, op een 50

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 52