drage tot een bibliografie van Haarlem 1876-1960. Dit werk verscheen onder auspiciën van de Stadsbibliotheek. Op verzoek van de Redactie van het Jaarboek Haerlem heeft Mejuffrouw Ratelband in de jaarboeken 1969 en 1970 de aan vullingen op deze bibliografie gegeven met de publikaties, ver schenen tussen 1960 en 1970. Inmiddels had Mejuffrouw Ratelband haar werkterrein uitge breid tot de omstreken van Haarlem. De uitgave van haar Bi bliografie van Zuid- en Midden-Kennemerland en de Haarlem mermeer heeft zij gelukkig nog juist beleefd. Deze verscheen in oktober 1971. Het lag in haar bedoeling het bibliografische werk voor geheel Kennemerland af te ronden met een derde werk dat Noord-Kennemerland zou bestrijken. Aan het voorbereidende werk hiervoor was zij reeds begonnen. Uit dit alles blijkt wel dat Mejuffrouw Ratelband op haar hoge leeftijd van 77 jaar nog een grote werklust bezat. Zij werkte bovendien in hoog tempo en zag er niet tegenop haar gegevens te verzamelen op alle mogelijke plaatsen die niet altijd gemakke lijk bereikbaar waren. Zo bezocht zij niet alleen de archieven van Rijk en Gemeenten maar ook kerkarchieven, particuliere ver zamelingen, fabrieken, Kamers van koophandel en allerlei andere instellingen. Als lid van de Remonstrantse Kerk is Mejuffrouw Ratelband vanaf haar jonge jaren zeer actief geweest. Met enige onderbre kingen heeft zij vanaf 1928 deel uitgemaakt van de Kerkeraad van de Remonstrantse Gemeente. Zij stelde een levendige be langstelling in de kerkelijke vraagstukken en nam altijd met gretigheid deel aan theologische discussies. Ook heeft zij jaren lang les gegeven op de Zondagsschool. Op sociaal en politiek gebied was Mejuffrouw Ratelband even eens zeer geïnteresseerd. Zij was bewogen door het lot van ande ren en gaf als vroegere personeelschef op de Stadsbibliotheek steeds blijk van hartelijk medeleven met ieders persoonlijke zaken. Op een zeer eigen wijze kwam zij op gedenkwaardige dagen te voorschijn. Haar bijdragen in woord en geschrift die steeds een gedistingeerd karakter hadden bracht zij dan meer malen in een dichtvorm die voor haar typerend was. 58

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 60