Na enkele uren werd op 60 cm diepte op steen gestoten en kon het tweede muurwerk blootgelegd worden. Dit muurwerk had de vorm van een H met een hoge balk. Deze muur was eveneens gemetseld van Friese mopstenen en was vanwege de harde zandondergrond niet, zoals het eerder aange troffen muurwerk, op palen gefundeerd. Ook hier werd een grote hoeveelheid aardewerk aangetroffen en wel voornamelijk Siegburg, d.w.z. alleen witgrijs Siegburg, dat zo'n vijftig jaar later te dateren valt als het donkere Siegburg materiaal dat bij het eerste muurwerk werd gevonden. Andere vondsten die werden gedaan zijn achtereenvolgens: een grote oranje schaal, welke aan de binnenzijde geheel geglazuurd is; een lage rode schaal; een Andenne aardewerken kommetje; een gaaf oorloos Siegburg drinkkannetje; een gave Siegburg schenkkan; bodem van een borstelstreekaardewerken drinkkan netje; een rode, gedeeltelijk geglazuurd, graapje en een grote hoeveelheid houten borden. Na gehele blootlegging van dit muurwerk kwamen wij tot de con clusie dat dit hoogstwaarschijnlijk een fundatie van een poort toren is geweest. Wat het verband tussen de twee muurwerken, die met open zijde naar elkaar toeliggen, is kunnen wij nog niet met zekerheid vast stellen. Op deze vraag kan pas antwoord worden gegeven wanneer het hoofdgebouw (de ridderzaal) wordt opgegraven. Wij vermoeden echter dat de fundaties op een voor ons ontoe gankelijk terrein (weiland van een boer) liggen. Desondanks hebben we al enig inzicht in het Middeleeuwse Ael- brechtsberg en de bewoning hiervan verkregen, dat we metter tijd met een onderzoek naar het hoofdgebouw hopen uit te brei den. R. Verhoef en I. Visser 72 Bronnen Samuel Ampzing, Beschrijvinghe ende lof der Stadt Haerlem, 1628, Gem. Arch. Haarlem. Gonnet, Geschiedenis van Aelbrechtsberg in Gedenkschrift Haerlem, 1928, Gem. Arch. Haarlem.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 74