HAARLEM IN 1566 EN 1567 1566 en 1567 zijn in de Nederlanden jaren van verwarring en besluiteloosheid in het regeringsapparaat en dientengevolge van onzekerheid bij de bevolking. De landvoogdes was verrast door de komst naar Brussel van zoveel leden der lagere adel en voelde zich erdoor bedreigd. Zij zag zich gedwongen om - in afwachting van de beslissing van Philips II op het Smeekschrift de belofte te doen dat zij er op zou toezien, dat de gehate plakkaten tegen de ketters met bescheidenheid zouden worden toegepast. Hoe voorzichtig deze toezegging ook was, toch werden er verwachtin gen door gewekt. Diegenen die in de afgelopen jaren om geloofs redenen naar het buitenland waren gevlucht, keerden nu terug in hun land en overal vonden hagepreken plaats, die steeds meer toehoorders trokken. Toen in augustus de weigering van de koning bekend werd, om op de verlangens van het Smeekschrift in te gaan, kwam deze beslissing hard aan en de machteloze rege ring, die vrijwel zonder troepen was en zich door de edelen van het Compromis bedreigd voelde, kon geen weerstand bieden te gen de onverwachte volksbeweging, die toen ontstond. De Staten der gewesten en de daarin vertegenwoordigde standen zagen zich geconfronteerd met een ontwikkeling, die zij, ondanks hun aan drang om verzachting der plakkaten, niet gewild hadden en die ook hun positie bedreigde. De stedelijke overheden hadden de aarzelende godsdienstpolitiek van Brussel gevolgd en hadden weinig lust om tegen de protestanten op te treden, die bovendien zo in aantal toenamen, dat het zeer de vraag was of men die grote massa wel de baas zou kunnen blijven. Vanuit Brussel ging weinig leiding uit. De steden moesten zelf hun houding bepalen met het besef op de achtergrond, dat zij later misschien verant woording zouden moeten afleggen voor de door hen gevolgde politiek. De resultaten waren per plaats verschillend. Sommige Hollandse steden als Amsterdam, Delft of Leiden lieten de beel denstorm toe, in andere zoals Dordrecht, Gouda en ook Haarlem wist men de storm te keren. Nu binnen een jaar het beleg van Haarlem zal worden herdacht, 73

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 75