leek het goed om aan de jaren 1566 en 1567 enige aandacht te geven. In het navolgende vindt IJ uittreksels van de besluiten der Haarlemse vroedschappen te vergelijken met de gemeenteraad uit onze tijd waarin de houding van het stadsbestuur in deze woelige tijd duidelijk naar voren komt. Juist in deze periode zijn de resoluties uitzonderlijk uitvoerig, hetgeen te danken is aan Nicolaes van der Laen, die bij zijn optreden als burgemeester een uitvoeriger weergave van de besluiten had doorgedreven dan vóór die tijd gebruikelijk was. Van deze besluiten zijn alleen dié uitge trokken, welke op de hoofdgebeurtenissen van de jaren 1566 en '67 betrekking hebben. J. J. Temminck 2 april 1566 wordt in de Vroedschap een brief van de landvoog des voorgelezen, waarin zij waarschuwt, dat buitenlanders en onderzaten samenzweren en krijgsvolk aannemen, waartegen men op zijn hoede moet zijn. Besloten wordt dat de poorten na 9 uur 's avonds niet meer geopend zullen mogen worden en dat de sleutels van de poorten aan de burgemeesters zullen moeten wor den gebracht, waar ze de volgende morgen om 4 uur weer ge haald zullen kunnen worden. De bisschop wil de schoolmeesters een eed afnemen overeenkom stig de besluiten van het Concilie van Trente. De vroedschappen weigeren hun toestemming hiervoor omdat het hier om een nieu wigheid gaat die noch door de synode van het bisdom Haarlem, noch door de koning is bekrachtigd. 25 mei berichten de burgemeesters dat de heer van Brederode, een der leiders van het Smeekschrift, in enkele steden handteke ningen verzamelt onder een request, waarin steun wordt gegeven aan het Smeekschrift, dat de edelen onlangs aan dé landvoogdes hebben aangeboden. De stadspensionaris Van Alkemade en de stadssecretaris Coornhert worden naar Brederode gezonden met het verzoek om in Haarlem geen actie hiertoe te willen onder nemen, omdat dit zou leiden tot bederf van de stad. 28 mei brengen de afgevaardigden rapport uit, dat Brederode de gevraagde toezegging heeft gedaan. Men besluit om de landvoog- 74

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 76