des niet van Brederode's actie in kennis te stellen, „omdat het gevaarlijk is van grote meesters iets te zeggen, dat niet bewezen kan worden". Wel zal men de prins van Oranje inlichten en na gaan, of ook Haarlemmers om hun handtekening gevraagd zijn. 27 juni wordt bericht, dat de prins de Haarlemse handelwijze goedkeurt. Op de dagvaart in Brussel is besloten, dat men naar een deugdelijk en goed middel zal zoeken om de ketterij uit te roeien en het gemene volk te stillen. Op de volgende vroed schapsvergadering zal hierover nader worden gesproken. 4 juli menen de vroedschappen, dat het middel tegen de ketterij zal moeten worden gevonden in de toezegging van de landvoog des, dat zij de plakkaten zal matigen. 19 juli wordt verslag gedaan van de dagvaart in Den Haag, waar ook over een request aan de landvoogdes betreffende verzachting der plakkaten is gesproken. Besloten wordt dat Haarlem zich zal voegen bij de meerderheid op de dagvaart. Vroedschappen vragen zich af, of men de verboden predikaties, die buiten de stad plaatsvinden, niet moet verhinderen. Men be sluit om er wat wakers, bierdragers en dgl. als aanbrengers te laten rondlopen, te betalen uit de stads kas, zodat diegenen die de preken willen bijwonen argwaan zullen krijgen en wegblijven. Bovendien worden de pastoor en de kapelaans gemaand, om stichtelijk te preken, zonder de sectariërs uit te schelden of te lasteren, om alle tweedracht te vermijden. Priesters, die iets mis dreven hebben moeten voorzichtig worden behandeld, om schan daal tegen te gaan. 20 juli wordt op het gerucht, dat morgen een hagepreek zal plaats vinden, besloten de stadspoorten te sluiten en morgen vroeg te laten afkondigen dat dit gebeurt omdat er een galeiboef in de stad is, naar wie huiszoeking moet worden gedaan en die niet onge- arresteerd uit de stad mag vluchten. De schutterij wordt opge roepen om de bevelen van de burgemeesters af te wachten. 21 juli komt de vraag aan de orde, of men de predikant niet moet gaan gevangen nemen. Men durft dit niet te doen, omdat men dan de jurisdictie van Brederode zou moeten schenden, waar de prediking zal plaats vinden. Wel zal men de president van het Hof van Holland inlichten. 75

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 77