22 juli blijken de predikant en de gemeente buiten Haarlem, zich noemende de gemeente Christi, aan de vroedschap een brief te hebben geschreven. De inhoud wordt niet genoemd. Men neemt in overweging, of men de plakkaten tegen dergelijke predikaties opnieuw zal laten aflezen maar besluit dit niet te doen, omdat het plakkaat geen clausule bevat die vernieuwde lezing mogelijk maakt. 26 juli wordt een brief van de landvoogdes voorgelezen, waarin zij waarschuwt dat de ondergang der religie dreigt, indien niet spoedig maatregelen worden genomen. Zij geeft last zich hierop met de voornaamsten te bezinnen. Men moet dag en nacht waken en de predikaties met „gezag, liefde en geweld" weren. Vroed schappen menen hierop dat het onderhoud der godsdienst een zaak is, die de koning aangaat en waarvoor de Staten-Generaal moeten worden bijeengeroepen. Men zal een wapenschouw hou den om de bewapening in de stad te controleren, bedelaars uit de stad verwijderen en inkomende vreemdelingen noteren. Men acht het een zorgelijke zaak het verhinderen der predikaties door de stad alleen te laten geschieden. 23 augustus is er bericht binnengekomen van de beeldenstorm in Antwerpen, Yperen en elders. Men vreest dat deze beweging naar Holland zal overwaaien, waardoor de stad in oproer en bederf zou geraken. Van der Laen houdt in de Gravenzaal een toe spraak tot de schutters, hen oproepende de burgemeesters bij te staan en gewelddadigheden en ongeoorloofde predikaties te ver hinderen. De meeste schutters lijken hiertoe bereid, enkele min der. Tenslotte vermaant Van der Laen de schutters tot een dracht. 24 augustus roept men, omdat men niet geheel gerust is op de toezeggingen van de schutterij, enkele rotten hieruit op, aan wie hetzelfde nog eens wordt voorgehouden. Deze wensen zich eerst te beraden, waarna later de vinders van de schutterij verklaren, dat men vast voornemens is, vreemden uit de stad te weren. Er zijn wèl bezwaren om een eventuele beeldenstorm te verhinderen, omdat enkelen vrezen dat hierdoor bloedstorting onder burgers en familie zal ontstaan. Zij beloven echter eendrachtelijk niet zelf de handen aan de beelden te zullen slaan. 76

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 78