Later op de dag besluit men geen wapenschouw te zullen hou den. Uit het kohier van nood-schutters (te vergelijken met hulp politie) zal men 3 a 400 man aanwijzen en vertellen, wat zij in geval van nood moeten doen. Bovendien zal een permanente wacht van 8 a 10 schutters de Sint Bavo bewaken en zullen 3 rotten schutters het stadhuis betrekken. Hoewel in geval van een beeldenstorm men ook de hand zou kunnen slaan aan de stede lijke privilegekist in de sacristie van de Bavo, besluit men toch om de kist daar te laten staan. 25 augustus wordt aan de besturen der gilden toegestaan om kleine gilde-eigendommen als gouden en zilveren ornamenten, altaarkleden en dgl. uit de Bavo te halen, mits in alle stilte. De schilderijen zal men moeten laten hangen. 26 augustus wordt een verzoek van de vicaris van de bisschop om de Bavo die sinds 23 augustus gesloten was weer te openen, van de hand gewezen. 28 augustus is er nog steeds vrees voor beeldstormerij, „warin het ongeachte schamele volck alhier, mede nyeugierich zijnde omme te doen als in den gebuyrsteden geschiet is", tot oproer, plundering enz. zou kunnen komen. Besloten wordt iemand naar het Hof van Holland in Den Haag te sturen met het verzoek om de beelden zelf te mogen wegnemen, tot de algemene razernij over is. Dezelfde dag komt er een brief van de Hervormden binnen, waarin zij om een kerkgebouw in de stad vragen. Besloten wordt om deze brief weer dicht te plakken en hun te antwoorden, dat de stedelijke overheid hiertoe geen macht heeft. Zij mogen hun verzoek wel mondeling herhalen aan de vroedschappen, die dan goed bescheid zullen geven. Anders moeten zij hun verzoek rich ten tot diegenen, die de bevoegdheid hebben om op hun verzoek in te gaan. 30 augustus zijn er enkelen in de stad gekomen, die elders aan de beeldenstorm schijnen te hebben meegedaan. Van Alkemade en Coornhert krijgen opdracht hun te gaan verzoeken de stad te ver laten, hoewel de mogelijkheid er is, dat de geruchten vals zijn. 31 augustus wordt besloten, omdat het dag en nacht waken voor de schamele ambachtsman onverdraaglijk wordt, dat de geeste- 77

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 79