lijke colleges, edelen, priesters, oude mannen en weduwes, die vermogend zijn, handrijking zullen moeten doen. Per nacht zullen niet meer dan drie rotten van de schutterij waken, voor en na de middag telkens één. 1 september komt de deurwaarder voor het aflezen van een plak kaat dat strenge straffen stelt op beeldstormerij. Na lange delibe ratie besluiten vroedschappen om niet tot publikatie over te gaan, omdat men het plakkaat zelf reeds heeft doen aflezen en men be vreesd is dat door herhaalde publikatie onrust zal ontstaan. Dit te meer, omdat voor het aflezen het stadhuisklokje zal moeten worden geluid, dat ook dient voor het oproepen van de schutte rij, waaruit weer wanorde zou kunnen ontstaan. 2 september weigert men de publikatie opnieuw, nu met het excuus, dat Haarlem een doorgangsoord is van mensen die naar het huis Ter Cleef gaan, waar Brederode op dit ogenblik vertoeft. Nu het stedelijk gebod gehoorzaamd wordt, wil men geen nieuwe onrust brengen door het afkondigen van het nieuwe plakkaat. 6 september wordt bericht dat enkele burgers van Delft op het huis Ter Cleef zijn geweest die in gesprekken met Haarlemmers o.a. hebben gezegd, dat het tijd wordt dat ook in Haarlem de beelden worden vernield. 9 september wil de vicaris van de Sint Bavo geen kerkelijke ge boden afkondigen zolang zijn kerk gesloten is, tenzij men er extra voor betaald, zodat het trouwen voor arme mensen be zwaarlijk wordt. Hij wordt vermaand om voorzichtig te zijn en alle ergernis te vermijden en is dan bereid om alsnog de procla maties te doen. 10 september zijn de commissarissen van het Hof van Holland in de stad voor de jaarlijkse wetsverzetting. Zij hebben van de schut terij een request ontvangen, waarover de vroedschappen niet te voren waren ingelicht. Omdat dit in deze tijd een zorgelijke zaak is, besluit men om de vinders van de schutterij „met goede ma nieren" op het bedenkelijke van dit handelen te wijzen. 12 september worden nieuwe burgemeesters en schepenen be noemd. 15 september wordt het request van de schutterij aan de commis sarissen besproken, waarin bezwaren werden geuit tegen het feit, 78

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 80