stormerij de stad ten verderve zal worden gevoerd. De koning zal immers alle ordeverstoring onderdrukken en straffen. Men moet zich stil houden en afwachten, wat de koning betreffende de godsdienst zal bevelen. Omdat de predikaties door vreemde lingen zijn ingevoerd en door maar weinig burgers zijn bijge woond, zullen die niet zo kwalijk worden genomen. Dit zal ech ter anders zijn, indien men tot beeldenstorm zal overgaan. Daar om moet iedereen worden aangespoord zich stil te houden en te bidden voor de eendracht in de kerk. Als het in Haarlem rustig blijft, zullen de Amsterdamse kooplieden, die hun stad willen verlaten wegens de twisten aldaar, zich in Haarlem komen vesti gen. Hierdoor zal de welvaart in Haarlem kunnen toenemen, vooral indien men er in slaagt om in Spaarndam een grotere suis te krijgen, die geschikt is voor boeiers van 70 tot 80 last. Voor het verkrijgen van deze sluis zal een deputatie naar Den Haag gaan, die echter alleen kans op succes heeft, indien het in de stad rustig blijft. 4 oktober bericht de deputatie, die voor de sluis naar Den Haag geweest is, dat dit punt op de agenda van de Staten van Holland komt. De president van het Hof van Holland heeft nog geen ant woord van de landvoogdes ontvangen op zijn vraag, of men de gereformeerden een kerk moet toestaan. Intussen hebben deze de prior van het Regulierenklooster onder Schoten gevraagd, zijn kerk of een deel daarvan ter beschikking van de gereformeerden te stellen. Hij heeft geantwoord, hiervoor geen bevoegdheid te hebben en vraagt het stadsbestuur om bescherming. Coornhert is naar de stadspensionaris in Brabant geweest en doet verslag: De prins heeft gezegd, dat de komst van vreemde troe pen inderdaad slechte gevolgen voor het land zou hebben. Indien de Staten hem zuks vragen, zal hij dit de koning te kennen geven. Hij zal bovendien aan Brederode berichten, dat het verzoek van Haarlem hem bereikt heeft. De stadhouder van Vlaanderen (Egmont) heeft de gereformeer den toegestaan om buiten de steden houten kerken te bouwen. Oranje meent dat Haarlem op dezelfde wijze te werk zal mogen gaan. 7 oktober wordt verslag gedaan van de dagvaart in Den Haag: 80

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 82