28 november wordt besloten er in Den Haag op aan te dringen, dat diegenen die gedurende twee jaren de stad als burgemeester of schepen gediend hebben, het derde jaar zullen worden vrijge steld zodat zij zich aan hun eigen zaken zullen kunnen wijden. 5 december wordt besloten, dat men de Grote Kerk a.s. zaterdag weer zal open stellen; enkele dagen daarna zal men de wachten in de poorten afdanken. Per nacht zal nog slechts één burge meester, schepen of vroedschap de wachtdienst hebben, met één rot schutters. 1 februari 1567 vragen Thomas Thomasz., Floris Hugen Geuss en Jacob Gerrits de Jonge om hen de garantie te waarborgen, die in de vergadering van 12 oktober was gegeven aan diegenen, die hielpen bij de bouw van het predikhuis. Om deze garantie te ge ven, wordt hen, na lange deliberatie, een uittreksel uit het reso lutieboek beloofd. 4 februari worden brieven van de landvoogdes voorgelezen de consistories van sectariers. Ook wordt de komst van de hertog van Alva in deze landen aangekondigd. 17 maart hebben burgemeesteren een aantal vooraanstaande bur gers bijeengeroepen. Omdat de gereformeerden Antwerpen zou den hebben bezet, roepen zij hen op tot kalmte en eendracht, om Haarlem onbeschadigd te bewaren. 8 april wordt een brief van de landvoogdes voorgelezen, waarin deze verslag doet van de mislukte aanslag van Brederode op Am sterdam. Zij waarschuwt zich voor dergelijke praktijken te hoe den. 9 april wordt een nieuw reglement voor de schutterij voorgelezen en goedgekeurd. 29 april is de klacht aan de orde, dat de edelen, die toch al geen belasting betalen, ook geen deel hebben in de wachtdienst van de poorters, hetgeen de schamele poorters al te zeer belast. Er wordt besloten dat de edelen mee zullen moeten waken of anders de vrijheid van belasting zullen verliezen. Burgemeesteren dringen er op aan, dat de schuur op de Baan met spoed wordt afgebroken. De gereformeerden, hierover ge vraagd, hebben begrip voor de veranderde situatie. Zij zeggen dat niet het Evangelie maar het volk schuldig is aan de troebelen. 82

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 84