VERSLAG VAN DE INVENTARISATIE VAN HAARLEMSE HISTORISCHE VOORWERPEN In 1970 werd door de Vereeniging „Haerlem", het Gemeentear chief en het Frans Halsmuseum het initiatief genomen tot een in ventarisatie van voorwerpen, die betrekking hebben op de ge schiedenis van Haarlem en omstreken. Er werd gedacht aan een historische tentoonstelling ter herdenking van het beleg van Haarlem door de Spanjaarden, dat in 1972 en 1973 vierhonderd jaar geleden plaats vond. De inventarisatie zou speciaal gericht zijn op voorwerpen, die verband houden met het beleg, maar daarnaast zou tevens gekeken worden naar historische voorwer pen uit andere perioden, zodat een overzicht van Haarlems his torisch bezit ter beschikking zou komen te staan van de drie bovengenoemde instellingen. Het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maaschappelijk Werk verklaarde zich bereid de nodige subsidie te geven om deze inventarisatie te verwezenlijken. On dertussen werd gezocht naar een student(e) geschiedenis, die als stagiair(e) aan deze inventarisatie zou kunnen werken. Eind 1970 werd ik hiervoor aangewezen en werd besloten, dat ik mij onder leiding van de heren H. P. Baard, N. M. Japikse, A. G. van der Steur en J. J. Temminck gedurende zes maanden (april-oktober 1971) zou bezig houden met het opsporingswerk. Werkwijze Als basis nam ik de historische voorwerpen in openbaar bezit, hoofdzakelijk het Frans Halsmuseum, het Gemeentearchief, de Stadsbibliotheek en het Stadhuis. Daarnaast heb ik historische voorwerpen in bezit van particuliere en kerkelijke instellingen in de inventaris kunnen opnemen. Hieronder vielen o.a. de Teyler's Stichting, de Vereeniging ,,Haerlem", de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen, de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, de sociëteit „Trouw moet Blijcken", het Bis schoppelijk Museum en de St. Bavo. Tevens bezocht ik de Haar lemse hofjes met hun historische regentenkamers. Door middel 85

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 87