van oproepen in verschillende tijdschriften heb ik mij gewend tot particulieren in en buiten Haarlem. Alle voorwerpen die voor deze inventarisatie in aanmerking kwamen, zijn op fiches geno teerd en vervolgens gerangschikt naar voorwerp en naar de ver schillende onderwerpen, waarop zij betrekking hebben. Het is de bedoeling, dat de fiches gefotocopieerd worden, zodat de gege vens op meer plaatsen ter beschikking komen. Een van de problemen, die zich bij het onderzoek voordeden, was de vraag, wat wel en wat niet opgenomen moest worden. Zou het een inventaris worden van voorwerpen met aanwijsbare histo rische betekenis, of zouden ook voorwerpen van meer algemene aard in aanmerking komen? Ik heb gekozen voor een inventari satie in de meest ruime zin, zodat in aanmerking kwamen: 1. voorwerpen met een Haarlemse voorstelling of tekst (schilde rijen, tekeningen, prenten, penningen, zegels, naam- en wa penborden, gevelstenen, glaswerk en aardewerk met voorstel lingen, glas in lood, enz.) 2. voorwerpen, die betrekking hebben op Haarlemmers of door hen gebruikt zijn (portretten, glaswerk, meubilair, enz.) 3. voorwerpen, waarvan bekend is, dat zij in Haarlem gebruikt zijn (lantaarns, waterpompjes, wapentuig, enz.) 4. voorwerpen, die in Haarlem gemaakt zijn (Haarlems zilver, majolica, enz.) Het is duidelijk, dat door deze ruime opzet niet alleen aan histo rische momenten geappelleerd wordt, maar ook aan het dage lijks leven en de sociale omstandigheden van onze voorouders. Overigens heb ik mij ook in de tijd niet willen beperken en tevens een aantal voorwerpen uit de periode na de Tweede we reldoorlog opgenomen. In het algemeen heb ik mij niet laten leiden door een ander waar deoordeel dan de band met Haarlem. Dit heeft tot gevolg, dat er vele voorwerpen geïnventariseerd zijn, die geen enkel kunsthisto risch of esthetisch belang hebben. Het kaf van het koren schei den is mijns inziens afhankelijk van het doel, waarvoor men de inventaris raadpleegt. Zo zal men de inventaris zowel kunnen raadplegen voor oud brandweermateriaal, waterpompjes en ge velstenen als voor schilderijen van Wijbrand Hendriks, Frans 86

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 88