Decker en anderen. In een aantal gevallen heb ik kunnen vol staan met een verwijzing naar een reeds bestaande catalogus of inventaris, zodat ik de voorwerpen niet stuk voor stuk behoefde op te nemen. Resultaten Vooropgesteld moet worden, dat er met deze inventarisatie een overzicht is ontstaan van wat er aan voorwerpen van historisch en cultuurhistorisch belang voor Haarlem bestaat. Een dergelijke inventaris is vooral van nut voor de vele verspreide voorwerpen, die nog nooit centraal geïnventariseerd zijn. Door het samen brengen van gegevens in één systeem kunnen wij gemakkelijk vergelijken en weten wij iets meer over de kwantiteit van bepaal de voorwerpen, ook al zijn bij deze inventarisatie natuurlijk lang niet alle voorwerpen aan het licht gekomen. Ten aanzien van het beleg van Haarlem heeft dit onderzoek niet het gehoopte resultaat opgleverd. De schaarsheid en weinige ge varieerdheid van de voorwerpen uit die tijd is door deze inven tarisatie nog eens bevestigd. Daarentegen is er een overvloed van voorwerpen uit latere tijden: herinneringspenningen, glaswerk, zilverwerk, wapen- en naamborden, gebrandschilderd glas, ge denkstenen, beschilderde kastjes, vaandels, borstbeelden, schilde rijen, portretten, prenten, plattegronden, enz. Deze voorwerpen hebben betrekking op verschillende onderwerpen als magistraat, schutterij, handel en nijverheid, gilden, godsdienstig leven, ar menzorg, kunst en wetenschap. De reacties op de oproepen in diverse bladen waren vaak verrassend. Langs deze weg zijn wij op de hoogte gesteld van het bestaan van enkele belangrijke unica. Hoewel het oorspronkelijk de bedoeling was geheel Zuid-Kenne- merland in het onderzoek te betrekken, is het hier door tijdge brek niet van gekomen. Wel heb ik alles, wat ik binnen Haarlem gevonden heb over de omstreken, opgenomen, met name de topo grafische collectie van het Rijksarchief voor Noord-Holland. Concluderend kan gezegd worden, dat de inventarisatie onver wacht goede resultaten heeft opgeleverd voor de periode van de 87

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 89