thuis op de koperplaat overgebracht, in de vorm van een ets of gravure. In dit geval is het vaak de uitgever die als opdrachtgever een be langrijke rol speelt, zoals b.v. Jan Bosch met zijn prentenboek Verzameling van zes en zestig aangename gezichten. Dat dergelijke (werk)tekeningen voor ets of gravure meestal niet gesigneerd werden, had vaak als oorzaak, dat artistiek gezien deze niet van die kwaliteit waren om aan de man te brengen, niet goed genoeg althans naar het oordeel van de kunstenaar. Evenzo lijkt het heel wel mogelijk, dat een fraai uitgewerkte teke ning in bezit van de kunstenaar zelf bleef, vooral wanneer b.v. die kunstenaar een amateur was, maar dat etsen naar zulk een tekening gestoken wel weer werden gesigneerd. Het is misschien interessant om eens één van die gevallen, waar de toeschrijving van zo'n fraaie tekening niet (duidelijk) zeker is, onder de loupe te nemen. Daarbij nemen wij uit het plaatboek: Harlemia Illustrata, onder de lijst der afbeeldingen op pag. 16, Izaak van der Vinne 1665- 1740, een tekening uit de stedelijke atlas: De Grote Markt en de Vleeshal, 1680. Pentekening in bruin, grijs gewassen (Dit is: met verdunde inkt van een kleur voorzien), afbeelding van de omslag van het boek. Zoals vermeld is de toeschrijving van deze fraaie tekening niet geheel duidelijk; er staan twee namen onder vermeld: G. A. Berckheyde en Izaak van der Vinne. In het boek van Max Eisler Geschichte eines hollandischen Stadtbildes staat dit blad gerepro duceerd als een Berckheyde (blz. 58). Misschien is het een copie door Van der Vinne naar een tekening van Berckheyde? Aan de achterzijde gedateerd 1680. Toen was Izaak van der Vinne pas 15 jaar oud, wat het weer onwaarschijnlijk maakt, dat deze teke ning van zijn hand zou zijn. Tot zover de tekst bij deze tekening op pag. 16 in Harlemia Il lustrata. Het lijkt inderdaad onwaarschijnlijk dat een jongen van 15 jaar kans ziet een dergelijke tekening te maken. De heer J. H. van Borssum Buisman adj. conservator van Teylers museum acht b.v. deze tekening van een rijpere hand. Zou in dit geval de mogelijkheid blijven deze tekening aan Gerrit 92

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 94