terwijl onze omslagtekening eerder het beeld van een gematigde telelens lijkt weer te geven (compact). Laat ons wat blijven zoeken bij de Van der Vinne, hoewel, wat Izaak betreft zijn leeftijd in 1680 van 15 jaren een heet hangijzer blijft. Overigens, als een onderzoek wordt gedaan naar de juiste toe schrijving van één der Van der Vinnes, is dat vaak het zoeken naar een speld in een hooiberg. De hele familie Van der Vinne, vader Vincent en zijn drie zonen (Laurens, Izaak en Jan) waren beeldend kunstenaar en dan praten we nog niet over de klein zoons, neven, enz. die ook meest kunstenaars waren. Wat de aanvaardbare leeftijd van het maken van onze Grote Markt teke ning betreft, komen in aanmerking, de vader Vincent en de oud ste zoon Laurens, die in 1680 zowat 23 jaar was. Van tekeningen, toegeschreven aan Laurens van der Vinne zijn er enkele in Teylers bezit en de stijl van de tekening uit Harlemia Illustrata: Gezicht op het Zuider Buiten Spaarne en een niet in dit boek geplaatste tekening, ook in Teylers: de Spaarnwouder- poort en haar wallen, lijken in tekenstijl en belichting op onze Gro te-Markt-tekening. Verdere positieve sporen blijven verder achterwege, want vader Vincent van der Vinne geeft na vergelijking met onze tekening niet de indruk de maker te zijn. Zijn Gezicht op Delft, eenzelfde sepia, Gezicht op Leiden en een heuvellandschap, alle in Teylers bezit, zijn in tekenstijl geheel anders. Ongeveer een half jaar blijft het vergelijkend onderzoek rusten, totdat: Op een avond bij het bekijken van de prenten in het Kabinet van Haarlemse gezichten viel me op blz. 28 een ets van Jan van der Vinne 1663-1721 op, getiteld; bij 't Meniste Bosie. Deze ets is uit een serie van 13 stuks, getiteld: gesigten buyten Haarlem. Midden op die ets staan twee mannenfiguren naast elkaar in precies dezelfde houding als op onze Grote-Markt-teke- ning, één man met wandelstok met daarnaast een man die met beide handen naar links wijst. Bij het bekijken van enige andere etsen uit deze serie, viel op blz. 25 in bovengenoemd boek weer één uit dezelfde serie op, ge- 94

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 96