m HAARLEMS MONUMENTENZORG IN 1972 Het winkelhuis Zijlstraat 97 is één van de monumenten die zijn afgebeeld in het door J. A. G. van der Steur samengestelde boek „Oude Gebouwen van Haarlem", dat in 1907 door de Vereeni- ging Haerlem is uitgegeven. De leeftijdgenoten die er naast stonden waren toen al niet meer aanwezig. Wie daar nog iets van wil zien zou een naar Engeland verhuisd schilderij van Berck- heyde moeten bekijken, dat van de Grote Markt af een inkijk geeft in de Zijlstraat. Van die 17e eeuwse schoonheid in dat rijtje is nummer 97 als een eenzame representant overgebleven. Voor al de rechtér belending is op het eind van de vorige eeuw een brutale uitschieter geworden. Op de foto van de toestand vóór de restauratie komt dit duidelijk tot uitdrukking. Het lijkt wel of ons monument onder de arrogante zelfverheffing van die buurjongen gebukt ging, want de gevel kreeg steeds meer de neiging zich naar de aarde te buigen. Men heeft getracht dit tegen te gaan door het aanbrengen van drie extra ankers. Deze kruisvormige ijzers zijn reeds zichtbaar op de 65 jaar oude af beelding in het boek van Van der Steur. Enkele jaren geleden werd de toestand gevaarlijk geacht. Een loodlijn uit de top van de gevel gaf een uitwijking te zien van ongeveer 90 centimeter. De dienst bouw- en woningtoezicht geloofde niet meer in het vermogen van deze bejaarde vriend om zichzelf overeind te hou den. De eigenaresse bleek bereid te zijn, opdracht te geven tot restauratie en liet architect J. H. Smidt een plan en begroting maken. Op 3 augustus 1971 werd de steiger geplaatst en in januari 1972 was het werk voltooid. De gevel had reeds sinds lange tijd niet meer geheel het oor spronkelijke aanzien. Vermoedelijk zijn in de 18e eeuw de boven ste treden vervangen door metselwerk met een halfronde be ëindiging. Later werden de kruiskozijnen veranderd tot vensters met een empire-indeling. De borstwering van de eerste verdie ping is daarbij verlaagd, hetgeen gepaard ging met het groten deels verwijderen van de cordonband waarop de twee raam kozijnen waren geplaatst. Van deze band resteerden slechts het 103

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 105