wijze moest zelfs het onderlichaam van ons monumentje worden prijsgegeven. Men kan zeggen dat zulks op het Begijnhof niet zo verwonderlijk is. Er moest nu worden besloten tot een algehele herbouw. Hiermede werd begonnen in september 1971, door het aannemersbedrijf Hillen Roosen te Amsterdam, nadat eerst vergeefs was getracht met twee andere firma's tot overeenstem ming te komen. Het gebouw kwam vrij snel overeind, zodat de ingebruikname nog geen jaar later kon plaatsvinden. Enige tijd daarna, namelijk op 6 oktober 1972, werden ten aanschouwe van een aantal genodigden de officiële openingshandelingen verricht. Een samenzijn in de Waalse Kerk zette luister bij aan het feit van de voltooiing van dit werkstuk. Zonder die mooie prent van Schouten zou het nooit zover gekomen zijn. Een gevelsteen, vervaardigd door de beeldhouwer J. H. van Borssum Buisman, herinnert aan de relatie met de Liefdebeurs. De kraagsteen onder de lisene in de trapgevel stond jarenlang in de kamer van het secretariaat van de schoonheidscommissie en heeft nu een goede bestemming gevonden. Ziedaar de geschiede nis van de wedergeboorte van een monument. De andere delen van het Begijnhof zouden nu spoedig moeten volgen. Er valt in dit gebied nog heel wat te rehabiliteren. Wie de Schalkwijkerweg tot aan de Ringvaart volgt, ziet op enige afstand in oostelijke richting de voormalige watermolen van de Vereenigde Groote en Kleine Polders. Voorheen was dit een deel van het grondgebied van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De niet groot van stuk zijnde molen stond aan het einde van de Gouwwetering. In plaats van dit inmiddels verdwe nen watertje zien wij nu een grote plas, die bedoeld is voor re creatie. Zoals met de meeste molens het geval is, gebeurde de be maling reeds lang niet meer door windkracht, maar door een elektrisch aangedreven motor. De overbrenging van het water geschiedde met een stalen vijzel. Omstreeks 1955 besloot het polderbestuur de molen over te dragen aan de heer H. J. B. Kion, op basis van erfpacht. De heer Kion was eigenaar van het toen malige restaurant „De Ouwe Meerpaal", gelegen aan de Vijfhui- zerdijk 3 te Vijfhuizen. Hij had zich als particulier het lot van 114

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 116