Een gebouw in de nabijheid dat nog steeds stand wist te houden is de voormalige kazerne aan de Koudenhorn. Dit monument lijkt nagenoeg onverwoestbaar te zijn. Enkele jaren geleden was er een fikse brand die de kap van de zuidelijke vleugel groten deels vernietigde en in de avond van 27 september 1972 moest de kap boven de middenvleugel het ontgelden. De zware acht tiende eeuwse houtconstructie bleef achter als een miezerig zwart staketsel. De monumentenzorger die de gloed zag toen hij terug kwam van een bezoek aan zijn dochter, werd pijnlijk door het schouwspel geïmponeerd. Het Spaarne bevatte gelukkig voldoen de water om de schade nog zoveel mogelijk te kunnen beperken. Inmiddels is de constructie weer aangebracht, zij het dat thans staal is toegepast inplaats van hout. Soms kan het warm zijn aan de Koudenhorn. In 1932 was het de Adriaan, in 1964 het grote pand nummer 32, in 1970 de kazerne en in 1972 nogmaals de kazerne. Het kost dit oude diaconiehuis blijkbaar moeite, te wennen aan zijn nieuwe bestemming tot bureau van politie. Een zekere mr. Drabbe kreeg een advertentie onder het oog waar in te koop werd aangeboden het perceel Donkere Spaarne 56. Hij spoedde zich naar burgemeester Cremers, om te praten over de mogelijkheid van restauratie en bewoning. Deze zag hierin voor de gemeente een gerede aanleiding, het in deplorabele staat ver kerende huis van de ondergang te redden. Dit was medio maait 1956, het jaar waarin door de instelling van een gemeentelijk bureau monumentenzorg daadwerkelijk een begin zou worden gemaakt met de conservering van het oude stadsschoon. De be sprekingen en de rapportenschrijverij namen een aanvang. Ge constateerd werd dat het pand volgepropt zat met oude afgeleef de meubelen en dat de huurder in de tuin kippen hield die in het huis vrije toegang hadden. Het totaal onttakelde interieur bood een trieste aanblik. Het was voornamelijk de voorgevel die her innerde aan vroegere glorie en gedachten aan restauratie opriep. Zestien jaar eerder was de kans op een voortbestaan bijna ver keken. Er werd toen een plan ingediend tot de bouw van een lompenpakhuis op deze plaats, voor welk doel het perceel in die tijd was aangekocht door de firma De Raaij en Zoon. De schoon- 117

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 119