heidscommissie nam de aanvrage op 28 maart 1940 in behande ling. Zij zag dat het een mooi oud huis betrof; de staat van on derhoud leek haar echter dermate slecht, dat aan restauratie niet te denken viel. Bovendien achtte men deze typische woonhuis gevel niet passend bij een bestemming tot lompenpakhuis. Het plan werd goedgekeurd maar kwam door de kort daarna inge treden oorlog niet tot uitvoering. Het huis is dus voor een lompe ingreep gespaard gebleven. Blijkbaar werd het al vele jaren niet meer voor bewoning waardig bevonden. Zijn grootste levens kracht had het in de zeventiende eeuw, toen Symon Matthijsz. er woonde, de eigenaar van de bierbrouwerij „De Vos", die ge vestigd was in de belending aan de rechter zijde. De brouwerij is niet meer te herkennen, want omstreeks 1900 moest deze het veld ruimen voor een andere opstal. In de bovenwoning daarvan woont nu de kunstschilder Poppe Damave. Zijn ruime atelier in het achterhuis is vermoedelijk nog een restant van de bierbrou werij. Beide panden waren eertijds één gebruikseenheid. Een notariële akte uit 1684 maakt melding van verscheidene „brave en royale vertrecken". In 1655 was er nog sprake van een „wel gelegen en neringrijke brouwerij". Reeds op het eind van de 17e eeuw blijkt het ondergedeelte van 54 enigszins ingebouwd te zijn in 56. Vermoedelijk was dit in oorsprong een doorgang naar het achterterrein. Nog steeds bevindt de toegang tot de woning van 54 zich rechts in de gevel van 56. Vermeldenswaard is ook dat in 1684 Donkere Spaarne 56 bewoond werd door Pieter Steyn, raad en oud-schepen van Haarlem. In die tijd moet er tussen beide panden al een splitsing hebben plaatsgevonden. De oudste afbeelding die in het gemeentearchief van dit monument te vin den is dateert uit het begin van de 19e eeuw. Het betreft een te kening van Pannebakker, waarop zijn aangegeven het hoekhuis „De Wildeman", het huis 56, de voormalige brouwerij „De Vos" en de brouwerij „De Vogel Struys", die toebehoorde aan burge meester Pieter Olycan. Uiterst rechts is nog een stukje zichtbaar van Donkere Spaarne 50, waarin de brouwerij „De Pau" was ge vestigd. In de tijd van deze tekening had de gevel van 56 op de verdiepingen nog de oorspronkelijke kruiskozijnen, maar de on derpui is dan reeds in 18e eeuwse trant gemoderniseerd. Daarbij 120

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 122