werd uit de twee kruiskozijnen de middenstijl verwijderd en zijn met handhaving van de tussendorpel schuiframen met roedever deling aangebracht. Deze verandering ging gepaard met een om zetting van de kozijnen; het deurkozijn verhuisde naar rechts en het raam dat daar zat kwam op de plaats van het deurkozijn. In de oorspronkelijke toestand bevond de toegang van het huis zich dus direct naast het linker raam. Dit valt op te maken uit de smalle tudorboog. In de vorige eeuw ondergingen de ramen op nieuw een modernisering. Bij al deze veranderingen bleef het 17e-eeuwse eiken kozijnhout in de onderpui echter gehandhaafd. Dit is ook bij de kortgeleden uitgevoerde restauratie gebeurd. De verleiding was groot, er volgens de oude vorm weer kruiskozijnen van te maken. De aanwezigheid van de pengaten van de tussen - stijl en de tussendorpel zouden deze reconstructie verantwoord hebben gemaakt. Mede wegens de kosten hiervan werd echter be sloten, de gevel in overeenstemming te brengen met de indeling die te zien is op de tekening van Pannebakker. De verwerving van dit monument heeft heel wat moeite gekost. In het begin van 1956 werd 50.000,- gevraagd. Een half jaar later zakte de prijs tot 30.000,— en in juni 1957 werd overeen stemming bereikt over een koopsom van 15.000,-. Wegens fi nancieringsmoeilijkheden kon toen echter niet tot aankoop wor den besloten. Hiermede hielden ook verband de kosten van de restauratie, die in 1956 werden geschat op 240.000,—. Al direct was gedacht aan een indeling met enige wooneenheden. De zaak bleef echter slepende tot 1961. Op 20 december van dat jaar be sloot de gemeenteraad tot aankoop voor 25.000,-. Nu was er nog het probleem van de scheiding tussen beide panden, dat werd veroorzaakt door de gedeeltelijke inbouw van 54 en 56. Nadat terzake een oplossing was gevonden kon eindelijk op 7 oktober 1966 de overdracht van de eigendom plaatsvinden. Ook de ont ruiming ging met zorgen gepaard, maar in februari 1967 was het zover dat dit monument de gemeente geheel ter beschikking stond. De eerder genoemde heer Drabbe komt dan in de stukken niet meer voor; deze had de moed blijkbaar opgegeven. Wel meldde zich een andere zeer geïnteresseerde particulier. De on derhandelingen met die gegadigde moesten na twee jaar afsprin- 121

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 123