gen, daar de kosten hem te hoog werden. Inmiddels had architect P. van der Sterre te Leiderdorp een aantrekkelijk schetsplan ge maakt. De uiteindelijke redding werd geleverd door het actieve bestuur van onze Haarlemse Diogenes. Het is opmerkelijk hoe snel de uitwerking is van een dergelijk initiatief. Op 5 januari 1971 maakte Diogenes de aankoop aanhangig bij burgemeester en wethouders. Nadat een plan en een exploitatie- opzet waren geleverd volgde op 11 augustus het raadsbesluit tot verkoop en tot verlening van subsidie in de kosten van de restau ratie. Het subsidiabele bedrag werd vastgesteld op 378.192,-. Nog steeds stond het monument fier overeind. Het steunde echter meer op zijn sterke bierbrcuwersverleden dan op zijn construc tieve hoedanigheid, want deze was uiterst onbetrouwbaar gewor den. Diogenes was zich dit bewust en pakte het karwei daarom met kracht aan. Het aannemersbedrijf Waleveld kreeg tot taak de restauratie uit te voeren. Van 16 augustus 1971 af is men er mee bezig geweest. Het resultaat werd op 29 september 1972 beklon ken met een gastvrije ontvangst en een bezichtiging van het her boren monument, dat nu weer zoals in de eeuw van zijn ontstaan kan worden aangemerkt als een „groot, schoon, sterk en wel doortimmerd huis". Op elk van de drie verdiepingen is een ge rieflijk appartement ondergebracht. In de beganegrcndruimten, die zich wegens de nogal grote hoogte minder goed lenen om in te wonen, is een notariskantoor gevestigd. Al was het in 1940 ingediende ontwerp voor een lompenpakhuis esthetisch misschien verantwoord, de uitvoering zou beschamend zijn geweest in ver gelijking met wat thans na enige jaren van strijd en inspanning is bereikt. In de namiddag van de 22e september stapten burgemeester en wethouders met enkele genodigden in een fraaie boot die ge meerd lag aan de oever van het Zuider Buiten Spaarne, vlak voor het gebouw van openbare werken. Langzaam werd naar het noorden gekoerst, terwijl de opvarenden eensgezind van een links gerichte belangstelling blijk gaven. Het doel van de tocht was na melijk een object aan bakboordzijde, de van zijn werkkleed be vrijde en nu in al zijn pracht pronkende toren van Bakenes. Even 123

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 125