worden toevertrouwd. Het dak van de bijbehorende kerk werd inmiddels van een nooddekking voorzien. In het voorgaande is aan een vijftal restauraties nogal enige aan dacht besteed. Eigenlijk zou het aantal zo groot moeten zijn dat er een boek mee gevuld kan worden. Tot nu toe is monumenten zorg niet veel meer dan hier en daar een kruimel oppikken en deze van schimmel zuiveren. Buiten de genoemde vijf mogen als in 1972 gereedgekomen restauraties van enige betekenis nog wor den vermeld de woningen Nieuwe Gracht 17 en Groot Heiligland 38, alsmede het winkelhuis Gierstraat 51. Het in 1956 gerestau reerde Vlietsorg of Klein Paviljoen, gelegen aan de Buitenrust laan 29, moest opnieuw enige herstellingen ondergaan, voorna melijk aan de kwetsbare balustrade op de gootlijst. Van het voor malige koetshuis Ridderstraat 19-21 werd het uurwerk weer in goede staat gebracht. Het huis Nieuwe Gracht 17 was eertijds de zetel van het Haarlemse kleermakersgilde. Dit is mede de reden dat de heer A. G. van der Steur, medefirmant van de bekende kleermakerszaak in de Kruisstraat, zich er bijzonder goed thuis voelt. Het restauratieplan liet hij maken door architect F. van Donselaar en de uitvoering werd opgedragen aan het aannemers bedrijf Hellingman. Bij het herstelwerk van de gevel aan de Nieuwe Gracht kon worden volstaan met het verbeteren van de raamindeling. Het huis is de helft van een in 1686 gebouwd dubbelpand. Het linker gedeelte is er omstreeks 1880 als het ware afgesneden. De voordeur en het raam daarboven zijn hier door op de rand van de gevel gekomen. Aan die oude toestand herinnert ook het uitspringende gevelgedeelte, dat met eenzelfde sprong in de gesloopte gevel een symmetrie vormde. Het huis behoort tot de eerste bebouwing die na het graven van de Nieuwe Gracht werd uitgevoerd. De bouwers uit die tijd wisten de ver-* houdingen goed te kiezen. Dit blijkt wel uit een vergelijking met de belendingen. De woning die op het eind van de vorige eeuw zonodig op de plaats moest komen van de helft van ons gildehuis, lijkt uit een grauwe wolk te zijn neergelaten. De uitgerekte ramen en hoge verdiepingen zijn een slap aftreksel van de statigheid die de deftige buurman aan de linkerkant kenmerkt. 131

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 133