wat foto's laten maken en behield bovendien als herinnering twee van de twaalf apostelkoppen. De kwaliteit hiervan viel tegen, want zij bleken te bestaan uit gegoten cement. Op 12 en 13 juni 1972 werd het beulswerk ten uitvoer gebracht. Binnen een paar jaar zullen wij op deze plaats een modern gymnastiekgebouw kunnen zien staan. En wie dan nog iets wil weten over het Hofje der Twaalf Apostelen, ook genaamd het Hofje van Oud-Alkema de, zal dan het door dr. Gerda H. Kurtz geschreven boek over de Haarlemse hofjes moeten raadplegen, dat als eerste druk is uitgegeven in 1951 en als tweede druk in 1972, bij de firma Schuyt en Co. te Haarlem. Dat er vroeger minder grondig gesloopt werd dan wij tegenwoor dig gewend zijn, is voor de geschiedenis van de stad een gunstige omstandigheid. Dit is weer gebleken bij de uitvoering van het project demping Oostersingelgracht, nabij de Amsterdamse Poort. Grote delen van de oude stadsmuur kwamen daar tevoorschijn; gelukkig werd nog tijdig ingezien dat er zoveel mogelijk van be houden moest blijven. Belangrijk was ook dat bij de ontgraving een inzicht werd verkregen in de wijze waarop de muren gefun deerd waren. De tegen de poort aansluitende restanten zijn over een bepaalde lengte hersteld. De gemeenteraad had er 55.000 voor over. De oorspronkelijke functie van de poort is nu weer enigermate herkenbaar. Hoewel de uitgevoerde verkeersvoorzie- ningen met bijbehorende dempingen het stadsbeeld niet bepaald hebben verfraaid, kan de sloping van de omstreeks 1930 naast de poort gebouwde verkeersbrug als een verbetering worden aan gemerkt. De bij de uitvoering van het werk veroorzaakte trillin gen deden de vrees ontstaan dat het met de toch reeds aan alle kanten gescheurde poort mis zou gaan. De scheuren werden van speciepleisters voorzien om de werking te kunnen controleren. Gelukkig viel het nogal mee, maar toch zal ook dit monument over enige jaren grondig onderhanden genomen moeten worden. In dit overzicht is voornamelijk datgene vermeld wat in 1972 is gereedgekomen. De bereikte resultaten strekken tot voldoening. Ook het feit dat begonnen kon worden aan de restauratie van de 139

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 141