aangetroffen van de fundamenten van een 17e-eeuwse blekers- woning, met de beschoeiing van een aansluitende sloot. 27 december 1972. ,„,M Veldgroep Haarlem der A.W.N. Van mei t/m oktober 1972 werd een aardgasleiding aangelegd tussen Amsterdam en Velsen. Reeds vóór de aanleg kon de werkgroep onderzoeken, welke archeologisch interessante zaken bij deze aanleg te verwachten waren. Veelbelovend leken de doorsnijding van de „strandwal" van Spaarnwoude en die van een oude oeverwal in de Noord-Spaarndammerpolder. De „strandwal" leverde tegen alle verwachtingen in geen bewomngs- sporen op: elders werden echter zeer interessante vondsten ge- 1 De belangrijkste vondst is een verzameling Romeins aarde werk die door prof. dr. W. Glasbergen vroeger wordt geda teerd dan de tot nog toe uit Velsen bekende Romeinse vondsten. Thans bevinden zich onder de t.s. zeer veel arretijnse scherven, terwijl tot nu toe uitsluitend de iets latere zuid-gallische t.s. van ca. 40-50 na Chr. was gevonden. Onder de stempels van de meer dan 1800 terra sigillata fragmenten was er één van de Arretijnse pottenbakker Cn. Atteius, van wie de werkgroep Zaanstreek reeds in 1964 een stempel vond in de Uitgeesterbroekpolder. De scherven maken een verspoelde indruk en zijn over het alge meen zeer klein. Romeinse vondstcomplexen uit deze tijd zijn tot nog toe in derland alleen bekend uit Nijmegen en Vechten Deze vondst maakt een kritische evaluatie noodzakelijk van de theorie, da het o.a. door Tacitus genoemde castellum „FLEVUM bij Vel sen gelegen zou kunnen hebben. Het aardewerk wordt op het ogenblik bestudeerd door mede werkers van het I.P.P. en leden van de werkgroep onder leiding van prof. W. Glasbergen. Binnenkort zullen de eerste typen- lijsten worden gepubliceerd. 149 J. SCHIMMER V clsCTl

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 151