de andere kerkgenootschappen. Tot dat jaar moesten hun „ver maningen", zoals de Doopsgezinden hun kerkgebouwen noem den, vanaf de straat niet zichtbaar zijn: geen gevels aan de straat, geen torens en geen klokken. Zo ook te Haarlem: een schuilkerk. De liberale opvattingen deed Haarlem veel vluchtelingen om ge- loofswille opnemen. In 1674 besloten de Vereenigde Vlaamse en Nederlandse Ge meenten tot de bouw van een kerk aan de Peuzelaarsteeg. De Vlamingen gingen te voren naar hun kerk „Het Olyblok" aan het Klein Heiligland. Het daarbij behorende Blokshofje is tot voor enkele jaren nog in gebruik geweest voor doopsgezinde vrouwen. De Hoogduitse „vermaning" was in het huis „De Wijnberg" in de Barrevoetestraat. Na de vereniging van de Hoogduitse met de Vlaamse werd „De Wijnberg" tot hofje ingericht. Eerst in 1683 kon de nieuw gebouwde kerk in gebruik genomen worden. De kosten bedroegen 20.000,- hetgeen in onze huidige gelds waarde meer dan 200.000,— betekent. Als bouwmeester van de kerk wordt Jan de Bray genoemd. Noch in de notulen van de kerkeraadsvergaderingen uit die tijd, noch op de bouwtekeningen komt zijn naam voor. Slechts op de ontwerptekening van de preekstoel (helaas in 1891 verwijderd, daar de predikant Jeroni- mo de Vries aan hoogtevrees leed) staat de handtekening van Jan de Bray. In de hoogst eenvoudig opgezette kerkruimte komt ook weer een brokje doopsgezinde geschiedenis uit de tijden der vervolgingen naar voren, toen hagepreken in de open lucht gehouden moesten worden: de preekstoel met links en rechts de banken van de ker- keraad (de voorganger van de hagepreken werd ter beveiliging door een groep mannen omgeven); de stoelen voor de vrouwen en kinderen in het midden en daarom heen de banken voor de mannen. In 1757 kwam de uitgang van de Grote Houtstraat 43 tot stand. In 1902 werd een nieuwe kerkeraadskamer door ir. J. A. G. van der Steur (de latere hoogleraar te Delft) gebouwd. De toe gang aan de Frankestraat 24 kwam toen ook tot stand met een enigszins schuin op de gevelrooilijn geplaatste deur, opdat de rij tuigen van de kerkgangers in deze smalle straat konden keren. 20

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 22