1 er gelegenheid van de herdenking van de dag (28 september), waarop ons bestuurslid drs. J. J. Luyten vijftig jaar geleden in het huwelijk trad, werden hem en zijn echtgenote onze gelukwen sen, vergezeld van een attentie, toegezonden. Op donderdag 6 april hebben de bestuursleden Dijkema, Luyten, de voorzitter en secretaris ons erelid en oud bestuurslid mr. C. M. J, de Jongh op zijn tachtigste verjaardag de gelukwensen van onze vereniging overgebracht. Lezingen en excursies 24 januari De heer G. A. Brongers, conservator van Niemeyer Nederlands Tabacologisch Museum te Amsterdam, Amstel 57, hield een bijzonder vlot voorgedragen en boeiende lezing over Tabacologie. De Europeanen kwamen het eerst met de tabak in aanraking na de ontdekking van Amerika. Aanvankelijk vooral gebruikt voor medicinale doeleinden, werd de tabak steeds meer ais genotmiddel ervaren. Spreker illustreerde zijn voordracht met een zeer groot aantal prachtige dia's in kleur, voornamelijk op namen van voorwerpen, welke zich in bovengenoemd museum bevinden, als oude pijpen in verscheidene soorten en vormen, bijzonder mooi afgewerkte tabaks- en snuifdozen, dikwijls van kostbaar materiaal, enz. Het is zeker de moeite waard dit mu seum eens te bezoeken. 29 maart Uw secretaris sprak aan de hand van kleurendia's over „De Nieuwe kerk te Haarlem en de Ludwigskirche te Saar- brücken". Eerst genoemde kerk, gebouwd tussen 1645 en 1649, en laatst genoemde, waarvan de bouwtijd valt tussen 1762 en 1775 hebben een plattegrond in de vorm van een Grieks kruis, dat bij de Nieuwe kerk te Haarlem in een vierkant is opgenomen. De architecten van deze kerken, Jacob van Campen en Friedrich Joachim Stengel, hebben niet slechts het gebouw maar ook de stedebouwkundige aanleg van de omgeving ontworpen. Beide architecten zijn in Italië geweest. De invloeden, welke zij daar ondergingen, hebben zij op geheel eigen wijze weten te verwer ken: Van Campen in de sobere baksteenbouw, Stengel in de rij kere natuursteen uitvoering met prachtige rococo details. Van Campen had, voordat zijn plan voor de Nieuwe kerk te Haarlem 22

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 24