uit het resultaat van een meervoudige opdracht werd gekozen, reeds bemoeienis gehad met de bouw van de kerken te Renswou- de en Hooge Zwaluwe. De architectonische opvatting van de Nieuwe kerk is van grote invloed geweest op die van o.a. de ker ken te Oudshoorn en 's Graveland. Pieter Jansz. Saenredam heeft meerdere tekeningen van de Nieu we kerk gemaakt, o.a. van de vrijstaande preekstoel (een uitvin ding van Van Campen) en een mooi schilderij dat zich in het Frans Hals museum bevindt. Daar is ook een schilderijtje van het kerkinterieur van de hand van Wijbrand Hendriks. 20 mei De Luilak-wandeling - deze keer op verdienstelijke wijze georganiseerd door ons bestuurslid H. B. E. Warnaars - begon om 8 uur vanaf het Anemonenplein te Bennebroek. Het grote, door bomen omzoomde grasveld vóór het huis „de Harte- kamp" werd bewonderd en er werd om de stille vijver achter het huis rond gewandeld. Aan de overkant van de Rijksstraatweg werd de wandeling voortgezet over de paden van „Hertenstein een schitterend park, gesticht op de vroegere overplaats van „de Hartekamp". Duidelijk laat dit heuvelachtig gebied zien dat het beschouwd moet worden als uitloper van de duinen. Even mag worden overgestapt naar „Hageduin op welks terrein zich nog een empire theehuis bevindt met een uniek uitzicht ver de Haarlemmermeer in, zonder dat men ook maar iets van men sen dichtbij of veraf ontwaart. Het gezelschap liep daarna langs de verstilde vijver en betrad aan de achterzijde het grondgebied van „de Gliphoeve van de fami lie Oldewelt, een kleine maar bekoorlijke, witte buitenplaats, welke men langs de oprijlaan verliet. Vervolgens werd het mooie, oude Nederlands Hervormde kerkje aan de Binnenweg te Bennebroek bereikt, waar ds. H. S. J. Kalf de geschiedenis van het gebouw vertelde en de organist het orgel liet horen. Na om het gesloten „Huis te Bennebroek dat op af braak staat te wachten, te zijn heengelopen bereikte men door het nog altijd aardige dorp Bennebroek de oude uitspanning „Oud Berg en Dal", waar men zich kon laven en uitrusten. 27 mei Dank zij de bemiddeling van ons bestuurslid mr. C. W. D. Vrijland, directeur-secretaris van Teyler's Stichting, konden 23

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 25