schiedenis en de recente ontwikkeling van Deventer aan. Na een dankwoord van onze voorzitter, werd het gezelschap door het stadhuis rondgeleid, waar verschillende mooi ingerichte vertrek ken bezichtigd werden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Grote- of Lebuinus- kerk, waar de heer J. de Mol, hoofd-assistent van de Gemeente musea een boeiende uiteenzetting van de geschiedenis van Deven ter gaf. De koster, de heer H. Muis leidde daarna het gezelschap rond door deze in oorsprong elfde-eeuwse romaanse basiliek, welke in het einde van de vijftiende en het begin van de zestiende eeuw tot een hallenkerk in laat-gotische trant werd verbouwd. Bij de laatste restauratie in onze eeuw is het interieur ontpleisterd en zijn baksteen en natuursteen banden in het zicht gebracht, wat aan het interieur, waar ook nog enige gewelf- en muurschilderin gen te zien zijn, zeker een kleurrijke charme verleent. Onder het hoger gelegen oostelijke koor bevindt zich nog de oor spronkelijke romaanse crypte. De aanblik van het aan de west zijde op een door Ionische zuilen ondersteund balkon geplaatste barokorgel is verrassend. Overgezet met het pontje over de IJssel aan de Welle bereikte het gezelschap het IJsselhotel, waar de lunch gebruikt werd, waarbij ook de burgemeester aanzat. Tijdens dit verblijf gaf de stadsarchi tect, de heer H. F. A. Rademaker, een interessante uiteenzetting over de restauratie van de Bergkerk en van het z.g.n. Bergkwar- tier, waarbij hij nauw betrokken is. Alvorens de IJssel weer over te steken, werd zeer genoten van de aanblik, welke men vanaf het westen op de stad heeft. Dit beeld wordt gelukkig nog steeds beheerst door de toren van de Lebui- nuskerk, waarvan de koepelvormige bekroning ontworpen werd door Hendrik de Keijser in 1613. Langs de kade zijn nog een toren en restanten van de oude stads- ommuring te zien. Teruggekeerd in de stad werd een bezoek gebracht aan de nog in restauratie verkerende Bergkerk, een laat-romaans bouwwerk uit omstreeks de twaalfde eeuw, gewijd aan de schippersheilige St. Nicolaas, dat in de vijftiende eeuw tot een laat-gotische basiliek verbouwd werd. De twee romaanse torens van tufsteen bleven ge- 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 27