spaard. Zij werden later in baksteen verhoogd en door een met leisteen gedekte spits bekroond. Onder de muurschilderingen in het interieur is de merkwaardigste een romaanse fresco-schilde ring uit de dertiende eeuw van een bisschop op de achterwand van een nis, op de linker zijwand waarvan medaillons met enge len-figuren en Christus Triumphator te zien zijn. Het is jammer dat, wanneer de restauratie voltooid zal zijn, de Bergkerk niet weer voor de eredienst gebruikt zal worden en men tot nog toe geen andere passende bestemming gevonden heeft voor dit gebouw, dat door zijn hoge ligging en voorname archi tectuur het merkwaardige Bergkwartier beheerst. Voor de Haar lemmers was het een leerzame en boeiende wandeling door dit kwartier, waar een groot deel van de panden, welke stammen uit de renaissance en later tijd, op kundige wijze zijn gerestaureerd. Zij hebben weer een bestemming, voornamelijk voor bewoning. De wandeling eindigde bij de woning van de burgemeester, waar de tuin mocht worden betreden en een blik in het interieur aan onze leden werd vergund. Tenslotte werd teruggekeerd naar de Brink, waar de deelnemers aan de excursie door de directeur der gemeente musea, de heer O. Verhagen, werden ontvangen in het museum „de Waag". De heer Verhagen gaf een korte toelichting op de gevarieerde ver zameling in dit museum (met een belangrijke collectie Deventer en Overijsselse munten) en op de inhoud van het nabij gelegen museum „de Drie Haringen" (o.a. zeer smaakvol ingerichte af deling antiek speelgoed). Meerdere deelnemers waren na het vele wandelen en kijken te moe om aan de musea de aandacht te geven, welke deze verdienen. Moge de goede introductie van de directeur een stimulans voor hen zijn om nog eens naar Deventer terug te keren en dan aan deze musea een intensievere bezichti ging te wijden. 9 november Over „Een openlucht-museum in wording" hield de heer drs. U. E. E. Vroom, adjunct-directeur van het Zuider zee museum te Enkhuizen, een boeiende, vlotte voordracht, ge ïllustreerd met bijzonder mooie kleurendia's. In het binnenmuseum, dat in 1968 gereed kwam, worden objec ten uit de materiële cultuur geëxposeerd. Het buitenmuseum zal 26

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 28