zondering van besmettelijke patiënten, verbetering van hygiëne in gezinnen en bedrijven, verlichting van sociale nood etc. behoor den tot de belangrijkste maatregelen. Tuberculosebestrijding was voornamelijk maatschappelijk werk. In deze situatie was Van Waard de juiste man in de functie die als administrateur der vereniging werd aangeduid. Dit betekende evenwel allerminst een papieren-baan. Hij was degene die de eerste contacten met de bezoekers van het Consultatiebureau leg de, de man bij wie vaak alle ellende „op tafel gelegd" werd, die op de hoogte was van de bevindingen van de dokter en van de maatregelen die in de gezinnen genomen moesten worden. Hij kende geleidelijk beter dan wie ook de Haarlemse bevolking. Hij leefde in sterke mate mee in alle leed en wist, mede door zijn opgeruimde en innemende aard, velen tot steun te zijn. Ook buiten zijn eigenlijke taak was geen inspanning voor het goede doel hem te veel. Hij kende nog de vreugde van de be langeloze inzet voor een ideaal. Zo was hij de geestdriftige orga nisator van de geldinzamelingen, de met veel tam-tam opge smukte straatcollectes, waarvan de tuberculosebestrijding het toenmaals nog moest hebben. Voor het totstandkomen van het sanatorium Brederodeduin werden in het bijzonder velerlei acti viteiten ontwikkeld. Van Waard heeft zijn prachtige taak tot de pensioengerechtigde leeftijd op voorbeeldige wijze uitgevoerd. Vele jaren heeft hij nog van zijn actieve rust genoten, dikwijls op pad, altijd zijn vriende lijkheid en zonnigheid bewarend. Het feit dat enkele jaren ge leden het sanatorium Brederodeduin opgeheven kon worden, en tenslotte ook de Haarlemse Tbc-Vereniging zelf, betekende in zekere zin een bekroning van het grootse werk waarin Van Waard een belangrijk aandeel had. A. D. Bloemsma 40

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 42