die mensen op anderen willen maken en hun ware aard. Die schijn valt niet te handhaven als het lijfelijk bestaan in hoogste nood verkeert. Hollaar was een geroepene in zijn vak. Daarvan getuigen zijn werken, daarvan getuigde zijn manier van arbeiden, daarvan zal de herinnering getuigen dergenen, die het voorrecht hadden met hem te mogen werken of zijn taak te mogen overnemen. Alles wat hij als ingenieur deed, was tot in finesses weloverwogen, goed doordacht. Zijn werk was van hoog niveau. Dat is te zien aan het secundair pompstation Zeeweg (1935), het voorfiltergebouw (1938), du verbouwing van de nafilters en de bouw van een rein-waterkelder (1939), de overdekking van de nafilters (1949), de aanleg van de diepwaterwinning met de se cundaire pompstations Zuid en Noord inbegrepen 72 diepwater- pompputten, alles om de groei van de aflevering van drinkwater bij te houden. Het waterverbruik steeg van 2.1 miljoen m3 in 1930 tot 5.5 miljoen m3 in 1960, de periode waarin Hollaar met zijn kunde de stad Haarlem diende. Met deze zeker niet volledige opsomming van zijn grotere zicht baar gebleven werken wordt slechts een eerste indruk gegeven van zijn werkkracht. Veel van zijn werk is onzichtbaar geworden, omdat het in de aard van de waterleidingtechniek ligt het distri butienet ondergronds te leggen. Van zijn hand is het ontwerp en een deel van de aanleg van een de stad omvattende ringtransport- leiding, welke door jaarlijkse uitbreidingen eerst omstreeks 1975 voltooid zal worden. Onder zijn directie werd nog circa de helft van het zuidelijk gedeelte alsmede van de derde transportleiding tussen het pompstation te Overveen en die ringtransportleiding aangelegd. De resultaten van zijn werkkracht zijn ook onzichtbaar gewor den, waar het zijn commissoriale arbeid in het landelijk verband van de drinkwatertechniek betreft. Deze richtte zich vooral op vak-documentatie, normalisatie en in het bijzonder op vakop leidingen. Zijn bijdrage aan het tot stand komen van het Hand boek voor het Waterleidingvak is zeer essentieel geweest en hield hem ook na zijn pensioenering nog jaren bezig. Juist die laatste interesse, jonge technici behulpzaam zijn zich 42

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 44