van huis uit onrustige man niet bekoren. Er was slechts een kleine aansporing van een bevriende notaris nodig om hem na een korte onderwijs-periode aan te zetten tot de studie voor het staats-examen gymnasium alpha, waarna hij zich liet inschrijven aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de juridische faculteit. In die jaren doceerden o.m. Krabbe en Van Vollenhoven te Lei den voor wie hij een grote verering koesterde. Op zijn vorming als jurist en mens is evenwel de grootste invloed uitgegaan van Meyers, met wie hij, deels in werkgroepverband met jaargenoten, deels alleen heeft mogen samenwerken. Meyers was voor hem een leermeester in de klassieke zin van het woord. Nog zeer vele jaren later sprak hij met ons, zijn kinderen, met vreugde over die periode in zijn leven. In 1924 vestigde hij zich als advocaat-procureur te Haarlem en associeerde zich met de partners van het advocatenkantoor Bo- mans en Hagemeijer aan de Nieuwe Gracht 57. Hoewel hij dit officium nobile ruim 20 jaar met plezier en liefde beoefende, toch ging zijn ambitie uit naar het ambt van kantonrechter en wel zeer speciaal in een plaats als Haarlem, de stad waar hij met graagte verbleef en waarvan hij de geschiedenis zo goed kende. Na van 1928 af kantonrechter-plaatsvervanger te zijn geweest, volgde in 1946 zijn benoeming tot kantonrechter. Wij herinneren ons nog goed de spannende tijd voorafgaande aan zijn benoe ming en zijn vreugde, toen hij naast de toenmalige kantonrechter, oudste in rang, mr. Th. E Raedt, voor wie hij een oprechte vriendschap koesterde, benoemd werd. Eenling als hij was, moest hij in de uitoefening van dit ambt van alleensprekende rechter, grote voldoening vinden. Met zijn sterk ontwikkeld rechtvaardigheidsgevoel en nuchtere zakelijkheid, be naderde hij de aan hem ter beslissing voorgelegde zaken, doch hij vergat daarbij nimmer, dat niet slechts de rechtszaak als zodanig interessant is, doch dat in het recht de mens centraal staat. Daar om trachtte hij in civiele zaken partijen door overreding tot elkander te brengen en was hij mild, wanneer hij in strafzaken recht moest doen. Zijn wijze van rechtspreken vond waardering bij de Overheid. Ruim een jaar voor zijn pensionering werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. 46

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 48