75 JAAR ST. BAVO Op 16 november 1893 nodigde de vicaris-generaal van het bis dom Haarlem, mgr. Callier, de architect Jos. Cuypers uit om in het geheim met de bisschop, mgr. Bottemanne, te komen overleg gen over de bouw van een kathedraal. Deze mensen in deze volgorde zijn de belangrijkste in de geschiedenis van de bouw van de Kathedrale kerk van St. Bavo in Haarlem. Van Augustinus Josephus Callier (1849-1928) schrijft de beken de kerkhistoricus prof. dr. L. J. Rogier terecht: „hij en niemand anders is de bouwheer van de Haarlemse kathedraal 4 Ir. Josephus Theodoras Joannes Cuypers (1861-1949) was de zoon van Pierre Cuypers, de grote architect in het katholieke emancipatietijdperk. Hij was geassocieerd met zijn vader, die door Callier voor deze opdracht te oud werd bevonden, omdat het duidelijk was dat het eer. langlopend project zou worden. En bovendien had mgr. Bottemanne gezegd: „Gij begrijpt toch wel, dat wij door den jongen Cuijpers te kiezen den ouden Cuijpers tegelijk hebben, zoolang hij blijft leven".2 Caspar Joseph Martinus Bottemanne (1823-1903) was de toen malige bisschop van Haarlem en zijn 50-jarig priesterjubileum (15 augustus 1896) was een gerede aanleiding om het plan voor het bouwen van een kathedraal eindelijk door te zetten. Plannen waren er al sedert in 1853 een roomskatholieke bisschop van Haarlem was benoemd. Deze eerste bisschop F. J. van Vree, had de St. Josephkerk tot zijn kathedraal gekozen, een gewone paro chiekerk die noch de ruimte bezat noch de allure, die van een kathedraal verwacht werden. En terwijl tussen 1853 en 1893 in het bisdom Haarlem honderdzesentwintig kerken geconsacreerd werden,3 kwam men wat de kathedraal betreft niet verder dan het zoeken van een terrein (genoemd werden o.a. de Botermarkt en de plaats van het huidige Lorenzplein4), nadat pogingen om de oude Bavo in handen te krijgen op niets uitgelopen waren.3 Toen de onverzettelijke Callier naast de troon kwam te staan, werden de plannen snel gerealiseerd. Waarschijnlijk had Jos. Cuypers al voor november 1893 contact 53

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 55