elkaar af. Op 25 mei 1919 bood Jos. Cuypers mgr. Callier ter gelegenheid van diens 70ste verjaardag een potloodschets van de voltooide kathedraal aan, waarop beide torens een koepelvormige bekroning dragen en ook verder identiek zijn (afb. 12). Op een tekening van januari 1924 heeft de noordertoren een wijzerplaat en een bekroning van kleine spitsen op de hoeken en een spits dakje. De zuidertoren vertoont dezelfde hoekspitsjes en verder een dakje in de vorm van een ziggurat, een prehistorisch trap- vormig bouwsel in Mesopotamië (afb. 13). Als de stuwende kracht achter de voltooiing moet - naast de oude Callier natuurlijk - L. A. A. M. Westerwoudt worden be schouwd. Hij werd op 9 januari 1922 tot plebaan benoemd. Da delijk begon hij de onmiddellijke omgeving van de kathedraal op te knappen - de oude bouwkeet van 1895 stond er zelfs nog - en liet hij de bekende tuinarchitect L. A. Springer de pastorie- tuin ontwerpen. Hij zorgde voor een nieuwe elektrische installatie en in 1924 kon het orgel in het noordertransept ingewijd worden. In 1925 nam het Kerstmisgilde op zich de H. Familiekapel in te richten, waardoor er in 1929 een altaar van Mari Andriessen geplaatst kon worden en er een beglazing van Han Bijvoet werd aangebracht. Deze leverde in 1926 ook de eerste kruiswegstatie. Bij het 25-jarig bestaan van de kerk in 1923 kreeg zij haar eerste klokken. Als eerste kerk in Nederland kreeg zij in 1927 een ge luidsinstallatie. Voor de geschiedenis van de bouw is het van groot belang, dat Westerwoudt in 1924 een inzamelingsactie in het gehele bisdom startte voor de voltooiing van de westtorens. Psychologisch heel knap speelde hij op het competitie-element tussen man en vrouw door een spaarpot te laten maken in de vorm van de voltooide westbouw. Het was de bedoeling, dat de vrouwen hun gaven in de noordertoren offerden en de mannen moesten datzelfde doen in de zuidertoren. Dat dit geen preutsheid was, maar slechts een middel, dat door het doel geheiligd werd, blijkt wel uit het feit, dat als de spaarpot geleegd werd, al het geofferde door één gat te voorschijn kwam. Zoveel succes hadden deze en dergelijke acties, dat op 28 novem ber 1927 de eerste paal voor de afbouw geslagen kon worden. 65

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 67