Een tegenvaller was, dat de fundamenten van de torens ondeug delijk bleken en er zowel buiten als binnen de kerk vele nieuwe palen geslagen moesten worden. Evenals bij de vorige bouw perioden heeft Jos. Cuypers, die nu met zijn zoon Pierre samen werkte, zijn plannen tijdens de bouw steeds gewijzigd, vooral wat betreft de torenbekroningen. Hele series schetsen zijn er, met koepelachtige bekroningen, met rechte spitsen, met tiara s, met ziggurats en zelfs met een soort Chinese pagodes (afb. 14, 15, 16). Uiteindelijk besloot de architect maar helemaal geen be kroningen op de torens te zetten en ze met een plat dakje af te dekken. Op 22 november 1928 metselde mgr. Aengenent, de opvolger van Callier, die in dat jaar overleden was, de laatste steen van de vrouwentoren en deed Cuypers hetzelfde op de mannentoren (afb. 17). De kathedraal was toen echter nog niet voltooid. Nog vele maan den werkte men aan de westbouw en aan een nieuw portaal vooi het noordertransept. Evenals alle ontwerpen voor deze kerk zijn ook de plannen voor de westbouw steeds veranderd. In 1893 wilde Cuypers aan de noordzijde, waar zich nu de zogenaamde statietrap bevindt, een doopkapel bouwen. Hiertegen maakten B. en W. van Haarlem op 13 februari 1902 bezwaar, omdat deze kapel zich buiten de rooilijn uit zou strekken. Daarom werd er tijdens de tweede bouwfase tegen het zuidertransept een doop kapel gebouwd. Aan de zuidzijde was een kapel gepland, die wisselende bestemmingen had. Nu eens werd hij catechismus kapel genoemd dan weer trouwkapel en soms eenvoudig devotie kapel. Ook lag het in de bedoeling aan deze kant een gerieflijke opgang naar de orgel- en koortribune te maken, die dan met een loopbrug door de open onderbouw van de zuidertoren zou lopen. Eind 1927 besloot men de statietrap naar de noordkant te ver plaatsen en aan de zuidzijde een processie-in- en uitgang te maken. Deze ronde statietrap is het laatste staaltje geworden van het kunstige metselwerk, dat overal in de kathedraal te vin den is. Via deze trap was ook, tot enkele jaren geleden het grote St. Willibrordusorgel op de westtribune geplaatst werd, de loggia boven de grote portieken te bereiken, die bestemd was voor de bisschop om vandaar de menigte van gelovigen toe te spreken 67

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 69