en te zegenen, voor zover het „voorplein" althans een menigte kon bevatten. Op 27 juli 1930 is de voltooide kathedraal offi cieel in gebruik genomen. Vijfendertig jaar precies heeft de bouw geduurd, vijfendertig jaar, waarin bouwtrant, ideeën en techniek sneller veranderden dan in de eeuwen, die men aan de bouw van een middeleeuwse kathedraal placht te besteden. De serie ontwerptekeningen van de St. Bavo te Haarlem toont, dat de kerk zoals wij die kennen, ontstaan is uit een conventio neler neogotisch kerktype dan het huidige gebouw, en nog dicht bij het oeuvre van Josephs' vader P. J. H. Cuypers stond. In de met potlood getekende plattegrond (afb. 1) zijn eigenlijk alle mo gelijkheden reeds gegeven, die de ontwerper tot in de in 1929 afgesloten derde bouwfase met steeds wisselende varianten tot een oplossing wist te brengen. Zo schreef hijzelf op deze teke ning: „Kruistoren met 2 westtorens of een groote westtoren hetgeen erop wijst, dat bij Joseph Cuypers de definitieve gedaan te nog allerminst uitgekristalliseerd was. Voorts komen op deze tekening vijf in plaats van zeven straalkapellen voor en staat er aan de N-O zijde van de kerk een achthoekige kapittelzaal als van een Engelse kathedraal. In het algemeen gesproken hebben de ontwerpen van 1893 tot 1902 wel enkele kenmerken gemeen, zoals de horizontale uitge strektheid van de plattegrond, waartegen geen tegenwicht aan wezig is in de vorm van een navenante hoogtewerking. Wel is reeds in de oudste plattegronden het ook voor de voltooide St. Bavo zo kenmerkende trapsgewijs opklimmen van de verschillen de eenheden aanwezig. Dit ontbreken van een opvallende „in de lucht steigerende werking" leidt ertoe, dat men de St. Bavo zou kunnen vergelijken met een kloek, die met haar brede vleugels de kuikens, i.e. de gelovigen beschut. Hoe de kerk zich ook anders had kunnen voordoen in het stads beeld met haar 90 m hoge torens, blijkt uit de vogelvluchtteke ning (afb. 18), die door Jan Stuyt in september 1898 vervaardigd werd. De torens van de oudste drie plannen (afb. 5, 10, 11, 18) inclusief de bekende tekenmg van het definitieve ontwerp van K. P. C. Bazel (afb. 10) neutraliseren met hun ijle spitsen als het ware de breedte van het gebouw en staan „als voorposten, 69

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 71