ontwerpen. Deze door De Bazel getekende toren diende tot uit gangspunt voor de uiteindelijk gebouwde toren, hoe vereenvou digd en verstrakt van vorm deze ook was. De vieringtoren van vóór 1898 is qua opbouw en stilistische vormgeving verwant aan de vierkante vieringtorens van de St. Urbanus te Nes a/d Amstel, voltooid in 1891 en de St. Lauren- tius te Ginneken, voltooid in 1902, kerken die Joseph Cuypers ontwierp, wellicht onder invloed van de gedaante van de v.m. St. Willibrordus buiten de Veste te Amsterdam, de grote paro chiekerk, waaraan vader P. J. H. Cuypers al sinds 1863 werkte.-1 De kruisingtoren van de St. Willibrordus, zoals die in 1927 door kleinzoon Pierre Cuypers voltooid werd als zeer versoberde versie van het ontwerp van zijn grootvader, geeft ongeveer een indruk hoe de kruisingtoren van de St. Bavo er uitgezien zou hebben wanneer de voltooiing volgens de oudste plannen plaats gevonden zou hebben. De kerk van Ginneken-4 kan men weer op een andere manier met de St. Bavo in verband brengen n.l. van wege de vierkante traptorens naast de voorgevel, die zeer ver want zijn aan de torens, die getekend zijn cp een waarschijnlijk van vóór 1895 daterende plattegrond (afb. 21). De achthoekige kruisingtoren in combinatie met twee westtorens werd echter in Nederland niet alleen door P. J. H. Cuypers ge ïntroduceerd, want ook Ch. Weber25 die in concurrentie met P. J. H. Cuypers een ontwerp geleverd had voor de restauratie van de Roermondse Munsterkerk, had reeds tussen 1884 en 1892 kerken met een dergelijke gedaante gebouwd te Vught: St. Petrus (1884); Lierop: H. Naam van Jezus (1890-1892); Gel drop: H.H. Maria en Brigida (1889-1891); Uden: St. Petrus Stoel te Antiochië (gewijd 1890), terwijl dit type door J. H. Tonnaer in 1896 werd nagevolgd bij de bouw van de kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Leiderdorp.26 Opvallend is de overeenkomst tussen de op pendentiefs rustende koepelgewelven van de kerk van Lierop27 en de reeds genoemde plattegrond van de St. Bavo van vóór 1895 (afb. 2), waarin vergelijkbare gewel ven getekend zijn. Eveneens zijn de wijde intercolumniën van Webers' kerken verwant aan die van de uiteindelijk gebouwde St. Bavo (afb. 19). 73

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 75