de zuidertoren een weerbaar karakter heeft: de hoogste stenen geleding wordt afgesloten door een constructie, die aan kasteel- architectuur doet denken. Kantelen en arkeltorentjes geven deze zuidertoren het karakter van een mysterieus en associatief bouw werk. Het tweede ontwerp voor de westgevel (afb. 8) toont al sterk versoberde torenbekroningen, maar de essentie, het verschil in gedaante tussen noorder- en zuidertoren kreeg op een andere manier weer een andere functie, n.l. als de Mannen- en Vrou wentoren van plebaan Westerwoudt, die door een wedstrijd in goedgeefsheid tussen mannen en vrouwen hoopte de afbouw van de torens sneller te kunnen verwezenlijken. De gedachte van de onderling verschillende kerktorens was een typisch 19e eeuwse voorstelling van de middeleeuwse kathedraal. Zo grondde P. J. H. Cuypers, Josephs' vader, zijn idee van de ongelijke westtorens op de Kathedraal van Chartres. Deze kathe draal heeft inderdaad twee niet-identieke westtorens maar hun gedaante berust niet op een welbewuste keuze van de ontwerper, want de speelse zuidtoren is het resultaat van een herbouw na brand in een tijd, toen een luchtiger, speelser manier van bouwen in de kerkarchitectuur mogelijk bleek en in zwang kwam. Anderen dachten een symbolische verklaring uit voor deze toren- vormen. Zo maakte Alberdingk Thijm32 onderscheid tussen ener zijds de „Turris Davidiensis", de sterke toren van David, en an derzijds het ragfijne, slanke bouwwerk, de „Turris Eburneus de ivoren toren. Deze interpretatie stoelt op het zinnebeeldig spre ken over torens, zoals dat voorkomt in Hooglied 4 4: „Uw hals is als de toren van David, gebouwd met kantelen duizend schilden hangen er aan louter rondassen van helden." en Hooglied 7:4: „Uw hals een toren van ivoor, Uw ogen als de vijvers van Chesjbon, Bij een poort der volkrijke stad; Uw neus als de Libanon-spits, die naar Damascus ziet." 33 75

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 77